14 травня — Єремій Запрягальник: історія, традиції та прикмети свята. Вважалося поганою прикметою в цей день приймати гостей.

Єремій Запрягальник — народне свято. Православні в цей день, 14 травня, вшановують пам’ять пророка Єремія. Запрягальником його називають, бо свято припадає на час оранки і посіву, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Єремій один з 4-х пророків. Він народився у родині священнослужителя, неподалік від Єрусалиму. Господь з’явився юнакові, коли йому ледь виповнилося 15 років. Він сказав, що доля пророка хлопчикові уготована ще до народження. Єремій не відразу погодився зі своєю долею, але від долі йому піти не вдалося. 23 роки він вимовляв пророчі слова.

Єремій підходив до місць скупчення людей і розповідав їм про істинну віру, передрікав їм нещастя і війни, які настануть, якщо іудеї так і будуть поклонятися язичницьким ідолам. Мало хто йому вірив, зазвичай його пророцтва викликали глузування і погрози.

Єремій за велінням Господа, одягнув залізне ярмо собі на шию і так продовжував ходити, викликаючи все більший подив у людей. Ярмо це означало підпорядкування іудеїв вавилонському правителю.

Своєю поведінкою і нехорошими прогнозами, пророк викликав гнів старійшин. Він був схоплений і поміщений в яму. Вона була наполовину заповнена смердючими відходами. Там пророк мало не помер, але був переведений у звичайну темницю.

Минув деякий час і пророцтва почали збуватися. Навуходоносор захопив Єрусалим, розграбував, а потім і зовсім зруйнував. Частина населення була вбита, інша взята в полон.

Єремію цар звільнив і запропонував поїхати з ним, але пророк залишився на руїнах улюбленого міста. Якраз в цей час, передбачаючи страшні часи, він взяв Ковчег Заповіту, священні скрижалі і сховав їх в одній з печер Наваф (так свідчить переказ).

Серед юдеїв, що залишилися в Єрусалимі, виникли чвари і сутички. Намісник вавилонського царя був убитий, жителі вирішили йти в Єгипет.

  24 лютого – день Власія: історія, традиції та прикмети свята

Пророк відмовляв їх від таких дій, пророкуючи їм неминучу смерть. Його не послухалися, насильно зв’язали і взяли з собою в подорож, як бранця.

Юдеї дійшли до міста Тафніс, де і залишилися. Місцеві жителі ставилися з великою повагою до пророка. Він врятував їх від навали крокодилів, отруйних змій. Єремій умертвив тварюк за допомогою молитви. Так пройшли 4 роки, поки він не озвучив своє останнє пророцтво: армія Вавилона захопить землі Єгипту, а іудеїв, які залишилися в живих, зрадить смерті. Після цих слів Єремія вбили. Але в цьому ж році його пророцтво збулося.

Згідно з однією з легенд, Олександр Македонський забрав мощі Єремія, перевіз їх до Олександрії.

Православні слов’яни молилися до Єремії про гарний врожай, бо свято припадає на сезон польових робіт.

Існує народне повір’я: Єремій допомагає селянам орати землю на своїй небесній колісниці.

Традиції та обряди

Православні ходять 14 травня до церкви, ставлять свічки і звертаються до Єремії в молитвах. Вони просять захистити урожай від негоди, а домашніх тварин від пристріту і хвороб, дати їм сил, здоров’я закінчити посівні роботи

Цей день був дуже важливим для селян. Перша частина посівних робіт підходила до кінця, треба було встигнути закінчити всі свої справи, бо скоро починався новий етап польових робіт.

У ніч на Єрему проводили особливі обряди, щоб уберегти свої посіви від недобрих людей, заздрості і псування:

  • поле, підготовлене для розсади, об’їжджали на коні, при цьому вимовляли спеціальну змову;
  • деякі селяни займалися посадкою вночі, щоб сусіди не бачили насіння;
  • перед початком посіву, селяни кидали по жменьці насіння на всі сторони світу, при цьому кланялися 4 рази.
  Королева ночі розповіла, що забороняє собі їсти, аби завжди залишатись у формі

Існував на це свято дуже своєрідний звичай. Вважалося, хто зможе вкрасти насіння і залишитися непійманим 14 травня, у того буде найбільший урожай овочів.

На Єрему не давали грошей в борг, щоб не залишитися до кінця року без грошей. Взагалі вважалося поганою прикметою в цей день приймати гостей.

Прикмети

  • На Єрему похмуро, прохолодно — зима настане рано і буде холодна.
  • Зоря червоного кольору віщувала тепле, сухе літо.
  • На Єрему стоїть ясна і сонячна погода — погода на сезон збору врожаю буде сприятливою.
  • Мурахи поводяться метушливо — погода протягом 20 наступних днів буде непогожа і холодна.