В цей день зазвичай переїжджали в нові будинки і святкували новосілля. Вважалося, що це принесе мешканцям нової оселі щастя.

Симеон-літопроводець — це релігійне, народне свято. У цей день щороку шанують святого ченця Симеона Стовпника, його мати — Марфу Каппадокійську. Він був родом з Сирії, був засновником найбільш жорсткої форми аскетизму. За свій внесок у створення стовпництва був нагороджений Господом особливим даром — віщуванням і можливістю зцілювати фізичні і душевні недуги, інформує Ukr.Media.

У це свято проводять спекотне літо, вітають золоту осінь, збирають урожай і проводять святкові гуляння.

Історія свята

Святий Симеон народився в Сирії (місто Антіохія) в IV столітті. Життя в бідності не зломило юнака, він допомагав своєму батькові у випасі пари овець. Одного разу хлопчик проходив повз християнської церкви і почув співи, які його сильно зацікавили. Після цього Симеон став постійним гостем у храмі. Під час молитви йому стало видіння. Уві сні він наполегливо копав фундамент споруди, а невидимий голос підганяв його, умовляючи копати ще і ще. Так молодий юнак пізнав істину, що без праці успіхів не домогтися. Симеон побачив в цьому особливий знак. Він покинув отчий будинок, оселився далеко в пустелі. Правилами життя чернець прийняв для себе повну відмову від мирських благ, спокус, постійні молитви і самовдосконалення. Симеон під час відлюдництва побудував величезний стовп прямо серед пісків пустелі. Він працював, не знаючи втоми і відпочинку. Всю свою свідомість він направив на молитви і пізнання себе, своєї ролі у світі, цілей і істин. Не страшні були ні голод, ні погода, ні спека. Єдиною їжею його було те мале, що приносили в дар люди. Його приклад надихнув безліч ідолопоклонників і язичників, які в подальшому прийняли християнство. Симеон був довгожителем, мощі ченця були поховані в Антіохії.

  Олена Кравець поділилася добіркою книг, які читає зараз, і розповіла про свою давню мрію

Традиції та обряди

14 вересня на Русі вважався дуже сприятливим для проведення оглядин, планування пишних весіль, новосіль. Дуже важливим ритуалом вважався виклик будинкового — маленького духу, який охороняв будинок. За деякий час до новосілля господар ставив поруч з пічкою блюдце з молоком, а також мішок. Маленька істота повинна була знайти новий будинок. Трохи пізніше до традиції додалося частування будинкового склянкою горілки, самогону, хлібом і сіллю. До речі, багато хто до цих пір дотримується такого укладу при переїзді в новий будинок.

Літопроводець означає — літо проводить, а значить, в цей день починалася підготовка до зими. Літо проводжали, зустрічали осінь, проводили заготовки, збір врожаю. Симеон-літопроводець вважався датою, що знаменувала початок “бабиного літа”. Дівчата, жінки готували, тріпали пеньку, мили і стелили льон. До вечора приходив час сідати за прядку і по нитках ворожили, який чоловік буде. Якщо пряжа лягала рівно — відмінний, працьовитий чоловік, якщо ні — ледачий.

Також було заведено святкувати цей день проведенням ярмарків, гулянь, танців. Посередині села споруджувався високий стовп, на вершині знаходилася фігурка Симеона. Сільські юнаки влаштовували конкурс, хто швидше зніме ляльку зі стовпа.

Прикмети

  • У багатьох селах дата 14 вересня була пов’язана з “похоронами мух”. Вважалося, що цей обряд допоможе уникнути проблем з комахами в майбутньому. Для цього виготовляли труну з гарбуза, ріпки або огірка, клали мертвих мух і ховали за всіма канонами.
  • Ще одним цікавим обрядом вважався постриг дітей в хлібороби і воїни. Проводився молебень, після якого дитині вистригали частину волосся, садили на коня і вели по двору. Вважалося, що відтоді виховання хлопчика лягало на плечі чоловічої частини сім’ї.
  • Дане свято означало початок посиденьок. Жінки і дівчата займалися рукоділлям при запаленій свічці і лампі, спілкувалися і ділилися історіями.
  Ігри для компаній, з якими не засумуєш