14 жовтня – Покров Пресвятої Богородиці: історія та традиції свята. Яка дівчина сьогодні раніше за всіх в храмі свічку поставить, та заміж швидше і вийде.

У традиції всесвітнього православ’я існує торжество, особливо шановане віруючими, — Покров Пресвятої Богородиці. Його щорічно відзначають 14 жовтня, свято шануючи ритуали святкування. В основу дати покладена відома релігійна подія, коли Матір Божа в одній з церков Константинополя з’явилася Андрію Юродивому, знаменуючи порятунок городян від кровопролитної навали війська мусульман, інформує Ukr.Media.

У народі свято отримало спрощену назву Весільник або Покров. Остання етимологічно походить від співзвучного явища, коли сніг лягає на осінню землю, як би покриваючи її білою ковдрою.

Історична довідка про велике явище

Великі Мінеї-Четьї оповідають, що під час загального богослужіння у храмі Влахерни в Константинополі о четвертій годині Святому Андрію, Христа заради юродивому, з’явилася сама Мадонна. Згідно з писанням Марія прийшла по повітрю, супроводжувана і підтримувана по двох сторонах Іоанном Зеведеєвим Богословом і Іоанном Хрестителем. При цьому Житіє не вказує на тимчасові рамки, опускаючи подробиці про датування події. Говориться, що крім двох праведників з Пречистою було безліч інших святих в білих шатах, що співали молитви. Потім Богоматір зупинилася, підійшовши до амвону для читання Писання, і зняла з себе нараменник. Цей же омофор, сяючий як божественне світило, вона піднімала високо над главами християн, що моляться, після чого непомітно і тихо пішла, залишивши відчуття благодаті Господньої.

Життєпис єпископа Ростовського Дмитра свідчить, що зазначене відбулося в 10 столітті (орієнтовні роки — 910, 926 або більш ранній період — 860 рік) за часів правління імператора Лева Шостого Мудрого. Саме тоді Візантія вела невпинну війну з мусульманськими сарацинами, які бажали розширити територію впливу власної релігії. Така теорія має стільки ж прихильників, скільки супротивників. Ясно одне — в історії становлення торжества ще багато хронологічних прогалин. Більшість релігієзнавців вважає, що введенням дати ми зобов’язані Андрію Боголюбському, давньоруському князю. Будучи заклятим християнином він шанував фігуру Діви Марії і вважав її справжньою заступницею у знищенні іноземних агресорів, зокрема волзьких булгарів, що вторглися в 1164 році.

  Блогер Мар'яна Ро розповіла, як до неї залицявся одружений Влад Соколовський

Традиції святкування дати на Русі

За звичаєм на Покрову Пресвятої Богородиці звершуються щорічні богослужіння. Віруючі приходять у храми, де моляться головній фігурі торжества — Діві Марії, великій Мадонні, в надії отримати від праведниці благословення на прийдешні справи і прощення скоєних гріхів. Їй же ставили свічки в церквах, спостерігаючи, як прогорає гніт. Якщо полум’я горить рівно, дівчині варто готуватися до швидкого весілля. У разі, якщо горіння супроводжувалося легким потріскуванням, вважали, що християнина чекає бурхливе життя.

Примітно, що в період двовір’я торжество широко відзначалося нашими предками. З Покровом Богородиці пов’язано безліч побутових прикмет і вірувань. Наприклад, по погоді на Покрову судять про характер зими, що наближається. Крім цього в період святкування приходить до кінця період польових робіт, жителі селищ починають готуватися до наступаючих холодів.