Святих вважали покровителями житниць. Селяни молили їх уберегти від вогню стодоли і комори.

Свято Акіндін і Пігасій відзначається 15 листопада 2019 року (за старим стилем — 2 листопада). У народі його ще називають Житницями — за те, що в цей день люди моляться про збереження зерна. В церковному календарі це дата вшанування пам’яті святих Акіндіна, Пігасія, Аффонія, Елпідіфора, Анемподіста та інших мучеників з ними, інформує Ukr.Media.

Історія

Акіндін, Пігас та Анемподіст служили при дворі царя Сапора II. Вони таємно проповідували християнство. Коли правитель почав гоніння християн, йому донесли про їх віру. Тоді ці придворні постали перед царським судом і підтвердили чутки про свою віру. Він наказав побити їх батогами, але вони не видали жодного стогону і крику. Від завислого в повітрі напруження Сапор втратив свідомість. Після молитви Акіндіна, Пігасія і Анемподіста цар прийшов до тями і звелів повісити їх над багаттям, щоб вони задихнулися від диму, що піднімається вгору. Але вогонь згас, а мотузки розв’язалися. Святі мученики повідали цареві, що їх оберігає Господь Бог від смерті.

Тоді Сапор в гніві почав лаяти ім’я Господа і онімів. Придворні і кати не могли зрозуміти жестів царя, який хотів, щоб мучеників відвели в тюрму. Тоді Акіндін зглянувся над ним і прочитав молитву, яка позбавила Сапора від німоти. Розлючений цар наказав відновити тортури: прив’язати святих до ґрат і розвести під ними багаття. Раптово пішов дощ і загасив полум’я. Тоді багато придворних повірили в Ісуса Христа і прийняли Хрещення дощем.

Кат попросив вибачення у святих і без страху пішов на страту. Від язичництва відреклися мати царя і вельможа Елпідіфор. Тоді Сапор засудив до страти через відрубування голови. Коли мучеників повели на страту, до процесії приєдналися тисячі християн. Сапор наказав знищити всіх, хто йшов за ними, а святих, включаючи і свою матір, спалити на наступний день.

  Помер екс-учасник групи Uriah Heep Кен Генкслі

Вцілілі християни прийшли вночі на місце страти, знайшли тіла святих мучеників і поховали їх з почестями. Вогонь не пошкодив їх, але душі піднеслися на небеса.

Традиції та обряди

Родина збирається біля вогню (біля печі) і ворожить на свою долю. Існує повір’я, що все задумане в цей день збувається.

В це народне свято сушать хліба і молотять зерно. У житницах на зерно розвішуються обереги від вогню.

Прикмети

  • Якщо на Акіндіна і Пігасія дороги розмило, то морози прийдуть тільки в грудні.
  • Якщо синиця тулиться до хати, то скоро настане зима.
  • Якщо синиці починають частіше вилітати з гнізда і клювати кору дерев, то погода незабаром зміниться на гіршу.
  • Якщо галки зграями підлітають до будинку, то скоро піде снігопад.
  • Якщо по небу йдуть купчасті хмари або небо зовсім чисте, то незабаром настануть холоди.