15 серпня — Степан Сінник: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не рекомендується проводити фінансові операції, а також брати і позичати — до грошових труднощів.

Старослов’янські свята дозволяють нам глибше зрозуміти повноту культури наших предків: систему їх релігійних вірувань і містичних обрядів ще за часів до майбутнього хрещення Русі, інформує Ukr.Media.

Одним з таких свят є Степан Сінник. Його відзначають щорічно 15 серпня. Церква в цей час вшановує пам’ять святого апостола-семидесятника Стефана.

Народ переробив ім’я Стефан на Степан. А прізвисько Сінник до дня було додано з огляду на те, що в цю пору починалися активні сінозбиральні жнива. Селяни намагалися швидше закінчити заготівлю кормів для худоби на зиму, щоб швидше почати прибирання полів, поки не почалася осіння сльота.

Історична довідка

Святий Стефан був одним з найбільш освічених християнських проповідників в перші десятиліття після смерті Христа. Він був особистим помічником більшості його апостолів. Святий Стефан був одним з перших писарів, хто перекладав Слово Боже на іноземні мови (ассирійський і грецький).

Також він став першим християнським мучеником, який прийняв смерть за віру.

Згідно з історичними зведеннями, святий Стефан активно проповідував в Галілейській землі. За що був схоплений місцевою язичницькою владою одного з селищ.

Вночі, місцеві християни підкупили варту і пропонували йому бігти, але святий лише відповідав, що на все воля Божа, а свобода, здобута через гріх, нічого не коштує. На ранок наступного дня, святого Стефана публічно забили камінням на міській площі (приблизно 30-33 р. н. е).

Народні традиції та обряди

На Степана Сінника було прийнято плести Степанів вінок. Це велике суцвіття з трав і польових квітів і вішалося в святий (червоний) кут хати.

Вважалося, що таким чином в будинок приходило здоров’я, родючість і багатство Матері-Землі. Чим довше такий вінок не в’янув, тим благополучнішим для господарства вважався осінній час.

  Ірина Федишин поділилася сімейними фотографіями, знятими у батьківському молодому саду

Коли трави засихали, їх пускали на заготівлю лікарських чаїв і настоїв.

Також 15 серпня на Русі об’їжджали коней. Перш ніж сісти в сідло молодого коня, тварин спочатку рясно годували сіллю, відводили до ставка і активно поїли. Кінь, який напився, ставав смирним, його легко було приборкати.

У цей день на стіл традиційно подавали різні страви з овочів, випічку і фруктові салати. М’ясо і рибу в цей час їсти не забороняли, але вважалося, що «кожен з’їдений шматок не піде із запасом».

А ввечері дівчата могли з особливим успіхом приворожити судженого. Для цього було необхідно заздалегідь зібрати пучок з 20 різних трав і перетерти. Кашкою, що вийшла, по темряві мазали околицю і по можливості поріг будинку коханого. Змова діяла на першого чоловіка, який увійшов в будинок.

Повір’я та прикмети

  • Яка погода в цей день, така стояти весь вересень буде;
  • На Степана дощ пішов — восени багато грибів вродить;
  • Павуки павутини великі в траві плетуть — завтра буде холодно і похмуро;
  • Птахи під дахом гніздо звили — осінь прийде рано;
  • На березі біля коріння кора лущиться — скоро похолодає;
  • По небу хмари швидко пливуть — до дощу; повільно — до спеки;
  • Жаб на болоті не чути і мальок від берега відходить — завтра буде сильна гроза.