В цей день не можна вживати спиртні напої, закликати або згадувати біса та грішити.

Свято Купріян і Юстина відзначають на честь православних святих, що носили ці імена. Купріян був чаклуном і служив князю темряви з раннього дитинства. Він намагався спокусити Юстину, яка вірила в Христа, різними способами. Насилав бісів на її будинок, напасті на місто. Але Юстина своїми молитвами подолала всі випробування, а біси лякалися хресного знамення і розбігалися. День вважався небезпечним, через те, що могли бути спокуси від нечистої сили. З цієї причини намагалися не сваритися. Пам’ятна подія святкується 15 жовтня, інформує Ukr.Media.

Історія свята

З раннього дитинства Купріян навчався служінню язичницьким богам у різних жерців. Його віддали на навчання, коли йому було сім років. Він побував у Вавилоні, Єгипті, на Олімпі. По поверненню у свій рідний край, яким була Антіохія, Купріян отримав посаду головного жерця язичників. Силою князя темряви він міг влаштовувати мор, закликати мертвих, керувати стихіями. Люди дивувалися цьому і одночасно відчували страх. У Купріяна були і учні, яких він також навчав служінню темним силам.

Серед жителів у місті була Праведна Юстина. Вона пішла від служіння язичницьким богам і прийняла християнство. Юстина звернула до Христа і своїх батьків. Вона віддала своє життя Господу Ісусу Христу і зберігала цнотливість. Один юнак зі знатної родини, якого звали Аглоїдом, намагався до неї посвататися і покликав заміж. Праведниця відмовила йому, сказавши, що її життя належить Господу. Зневірений юнак пішов до Купріяна і попросив його допомогти. Він попросив його приворожити праведницю, щоб вона вийшла заміж за юнака.

Спочатку Купріян наслав на Юстину бісів, які намагалися її спокусити. Праведниця своїми молитвами і силою хресного знамення відігнала нечисту силу. Купріян посилав і одного князя серед нечистої сили і сам являвся праведниці в інших обличчях. Але Юстина своїми молитвами руйнувала всі чари. А нечиста сила бігла від однієї тільки її згадки. Купріян не здавався і послав хвороби сім’ї праведниці і місту, в якому вона жила. Але її молитвами всі жителі і члени сім’ї були врятовані.

Від відчаю Купріян звернувся до князя темряви, якому служив зі словами: «ти боїшся однієї згадки про Хрест. А що трапиться, коли ти з самим Христом зустрінешся?». Тоді лукавий напав на Купріяна і того стали долати напади задухи. В жаху Купріян звернувся до Христа з криком: “Бог Юстини, спаси мене!». І звершив хресне знамення. Лише після цього лукавий залишив його, але не здався. Тепер він стояв неподалік Купріяна і говорив: “Це не врятує тебе, ти в моїх руках!».

Переляканий Купріян приніс свої книги з магії і відвідав єпископа на ім’я Анфім. Він впав до нього в ноги і просив його про обряд хрещення. Але єпископ знав, ким був Купріян і спочатку йому не повірив. Він сказав: “ти сієш зло серед язичників, так не чіпай же християн, щоб не повергнути себе в остаточну погибель!». Купріян здійснив таїнство сповіді, розповівши все як було. Анфім дав йому потрібні настанови. Магічні книги були прилюдно спалені. Під час служби в храмі був момент, коли всім нехрещеним було велено покинути храм. Але Купріян відмовився і сказав, що не покине храму, поки не стане християнином. Про це доповів єпископу, який і здійснив обряд святого Хрещення.

Незабаром лукавий послав язичників, які лжесвідчили на Купріяна місцевому правителю. Вони повідомили про те, що Купріян, який став на праведний шлях, спокушає народ, відвертає людей від богів і прославляє Христа. Лжесвідчення були і на адресу праведної Юстини. Правитель велів їх зловити. Схоплені праведні Купріян і Юстина були доставлені на суд. При здійсненні суду один жрець виступив і сказав, що він зможе ім’ям язичницького бога увійти у вогонь і залишитися в живих. Але при спробі зробити це язичницький жрець помер. Злякався правитель і віддав праведників на суд правителю на ім’я Клавдій. Він засудив Купріяна і Юстину до страти. Після того, як мучеників стратили, один воїн не побоявся і вийшов із заявою, що він теж вірує в Христа і не боїться смерті. Його звали Феоктист. Воїна стратили.

Традиції та обряди

На Купріяна і Юстину люди намагалися очиститися від дії нечистої сили. Вважалося, що демони вибирають собі жертву серед тих, хто не вірує в Господа, живе гріховним життям, робить нечесні вчинки. Вибирають вони і тих, хто пиячить. До таких людей біс міг прийти у всьому своєму вигляді. Так у питущих людей пояснювалося захворювання, яке в народі прозвали «білочкою» або «білою гарячкою». Під дією темних сил людина могла перестати спати, відбувалася втрата апетиту.

Для захисту від дії темних сил читали молитви святим. Часто чоловіки молилися Купріяну, жінки Юстині. Вечірні святкування в цю дату мали своє продовження. Тільки багато пісень, як раніше, на них вже не звучало. Дівчата займалися рукодільною творчістю, приготуванням приданого, ткацьким ремеслом, виготовленням одягу, вишивкою рушників і суконь. Пісні співали переважно сумні. Хлопці працювали у батьків. Збирали на Купріяна і Юстину гриби, часто під снігом. Збирали запізнілі рижики. Їх потрібно було пошукати. Брали і опеньки. З них робили смачні закуски. Часто ходили відвідували церкву, щоб помолитися праведникам з проханням захистити від злих духів і допомогти в починанні благої справи.

Прикмети

День славився і прогнозами погоди за різними прикметами:

  • Дощ означав, що майбутня зима буде морозною.
  • Бодання оленів з силою говорило про швидку негоду.
  • Наявність листопада віщувало холоди.
  • Ранковий іній в цей день віщував сонячну погоду без опадів в наступні кілька днів.
  • Начублені кури з піднятим пір’ям говорили про наближення холодів.
  • Відсутність вітру і опадів говорило про вечірнє похолодання.
  • Скотина не хоче йти пастися, йде назад у двір, це означає швидке настання морозу або сніжної погоди.
  • Вважалося, що в цей день любителів випити з великою ймовірністю відвідають злі духи.
  • Наявність райдужного кола, що обвиває місяць, означала вітряну і непогожу погоду.