В цей день намагалися проводити в мовчанні — вірили, що так можна позбутися від нещасть і залучити удачу.

Свято Іван Мовчальник відзначають 16 грудня. У цей день православні віруючі вшановують пам’ять преподобного Івана Мовчальника або Затворника. У церквах пресвятого безмовника поминають мовчанням, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий Іоанн виріс у віруючій родині в Нікополі. Хлопчик швидко вивчив священні тексти і часто молився на самоті. Коли батьки померли, він став ченцем і побудував на свої гроші церкву. Він молився, дотримувався суворого посту і допомагав нужденним.

У 28 років був зведений в сан єпископа Колонійського. Незабаром правителем Вірменії став Пазінік. Він почав втручатися в церковні справи, впливати на рішення священнослужителів. Єпископ Колонійський звернувся до архієпископа і імператора з проханням про захист віри від світського впливу.

Втомившись від мирських справ і сварок з правителем, він вступив послушником в Єрусалимську обитель преподобного Сави. Він старанно працював на роботах з будівництва храму і вів праведне життя. Тоді Сава вирішив прийняти його в ченці. Іоанн був змушений відкрити таємницю свого єпископства йому і Патріарху Єрусалиму. За патріаршим благословенням він прийняв обітницю мовчання і оселився в келії на самоті, дотримуючись посту і молячись.

Потім він покинув монастир і оселився в пустелі. 9 років він прожив там, їв трави і молився. Щоб захистити святого від ворогів, Бог послав йому в охоронці Лева. За легендою, Господь явив затворнику багато чудес і одкровень, навчив його зцілювати людей в мовчанні.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Через 9 років святий Сава умовив Іоанна повернутися в Лавру. Після повернення з волі Господа ченці дізналися, що Іоанн був єпископом.

  У Києві відбулося вручення Шевченківської премії

Більше 60 років прожив святий Мовчальник в обителі. Він боровся з єрессю, зцілював хворих, допомагав тим, хто потребував його.

Після смерті він був зарахований православною церквою до лику святих.

Традиції та обряди

Безмовниками на Русі називали тих, хто добровільно давав обітницю мовчання. 16 грудня православні віруючі звертають свої уявні молитви до Пресвятого Івана Мовчальника. За традицією з самого ранку вони йдуть до церкви, щоб в тиші постояти зі свічкою перед іконою святого, подумати про життя, зміцнити віру. Люди вірять, що німа молитва пресвятому Затворнику лікує важкі хвороби.

Селяни в цей день намагалися мало спілкуватися між собою, щоб уникнути пліток. Поганою прикметою було давати обіцянки. Вважалося, що на Іванів день з життя людини йдуть брехливі друзі. За повір’ям, в цей день мовчали звірі і птахи.

На Русі вірили, що в ніч Безмовника нечиста сила може вкрасти у людини голос. Люди намагалися ввечері раніше лягти спати. Вважалося, що чорти будуть гуляти до перших криків півня.

Прикмети

  • Якщо в цей день чоловік з дружиною посваряться, весь наступний рік будуть лаятися.
  • Мовчання на Іванів день дарувало удачу і здатність весь рік домовлятися з будь-якою людиною, мирити людей.
  • Якщо дрова в печі голосно тріщать — скоро настануть холоди.
  • Якщо земля не промерзла, а сніг випав — на наступний рік біда буде.
  • Мало снігу випало до 16 грудня — не буде восени врожаю.
  • Снігурі заспівали — до відлиги.
  • На Безмовника по селі опівнічник ходить, жителів охороняє, порядок наводить.