16 травня — Мавра Розсадниця: історія, традиції та прикмети свята. День вважається сприятливим для посіву та висадки розсади капусти у відкритий ґрунт.

Мавра Розсадниця випадає на 16 травня. Саме тоді починали сіяти овочі і висаджувати розсаду капусти. З початком городніх робіт на святкування не було часу, тому пам’ять святих шанували молитвами і працею в городах і полях. А за свою працьовитість чекали у відповідь захист врожаю і гарну погоду для посівних і збиральних робіт. Тому прийнято було збирати прикмети на погоду, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святі мученики Мавра і Тимофій жили в третьому столітті нашої ери, коли язичники переслідували всіх християн. Тимофій переписував Євангелія і служив при церкві читцем. Коли він познайомився з Маврою, вона була язичницею. Після їх вінчання, на Тимофія донесли, і він постав перед римським перфектом Арріаном. Мавра ж отримала віру, тільки коли її чоловік постав перед судом. Вона зізналася, що теж християнка і добровільно здалася на муки і знущання. Після численних тортур їх розіп’яли, і дев’ять днів подружжя дивилося в очі один одному до самої смерті. У шлюбі вони були всього лише 20 днів. Перфект за чиїм наказом були страчені молоді, незабаром теж отримав віру і став мучеником. У Константинополі на честь Маври і Тимофія був зведений храм.

Традиції та обряди

Висадка огірків, томатів, гарбузів і розсади капусти в цей день обіцяла хороший урожай. У день Марфи, жінки, які займалися посадкою не їли хліба. Це було поганою прикметою для врожаю — вважалося, що його склюють кури. А ось для захисту молодих посівів від шкідників грядки окропляли святою водою і читали молитви під час роботи.

Вважалося, що молоко в цей день найсмачніше і жирне. Перша трава для корів надавала їм сил і наділяла відмінними смаковими якостями молоко після затяжних холодів. Тому за традицією в цей день на столі господинь стояло свіже молоко. Пастухи ж в день Маври молочниці варили мавринську кашу прямо в полі і поминали там святих мучеників. Молочна каша надавала сил і здоров’я.

  Оля Полякова вперше розповіла, що вона довго жила з вітчимом

У цей період весни буяла зелень, яка замінювала квашену капусту в щах. Багата вітамінами кропива, щавель, лобода — все йшло в каструлі господинь. Для поминального обіду готували щі і борщі зі свіжої зелені.

Кропиву в цей день використовували також в якості оздоровлення та профілактики хвороб. Рвали невеликі вінички з кропивою і шмагали один одного ними. Вважалося, що хворіти весь рік не будеш, після таких обрядів. Знахарі збирали молоду зелень для зілля від багатьох хвороб.

Молоді люди цей день вважали сприятливим, щоб позбутися від серцевих мук і нерозділеного кохання. Читалися змови, проводилися обряди, щоб звільнити свою душу і серце від непотрібних почуттів. Готувалася сирна запіканка для тих, хто страждає від нерозділеного кохання. Відкусити потрібно було тричі, а решта, після змови, викидалася на поживу домашнім тваринам.

Прикмети

  • Багатий урожай огірків обіцяла рясна роса на траві вранці 16 травня і хороша погода протягом усього дня.
  • Якщо ж роси не було, значить, буде дощ і швидше за все в цей же день.
  • Якщо Мавра припадала на четвер, посадочні роботи переносили на наступний день, четвер вважався невдалим для врожаю овочевих культур.
  • По черемсі судили про найближчу погоду і складали прогноз на все літо. Якщо 16 числа дерево зацвітало — до похолодання. Селяни, щоб зберегти свої посіви від холоду, підходили до дерева і просили не холодити.
  • Велика кількість квітів на черемсі віщувала дощове літо.
  • Ясен, який ще не розпустив своє листя до Маври-розсадниці, був вісником посушливого літа.
  • Якщо дуб до дня Маври вже стояв зеленим, це теж обіцяло літню посуху.
  • Гуси, які били сильно крилами в цей день, віщували негоду і навіть бурю.
  • День вважався сприятливим для хрещення дітей.
  • Сни в ніч на 16 травня вважалися віщими.
  На зйомках нового фільму «Місія нездійсненна» у Тома Круза викрали автомобіль