Чому сьогодні не можна працювати і як правильно провести цей день.

У православному світі 18 грудня день вшанування преподобного Сави Освяченого. За народним календарем дата називається Сава зимовий або Савин день, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Сава?

Народився Сава в V столітті в сім’ї благочестивих християн. Коли йому було вісім років, мати з батьком на довгий термін вирушили по службі в інше місто, залишивши сина при монастирі послушником.

Досягнувши вісімнадцятирічного віку, Сава не захотів йти з обителі та прийняв рішення про чернечий постриг. Протягом десяти років він вів аскетичний спосіб життя, постійно постив і молився.

Наступні п’ять років прожив у печері відокремлено. Повернувшись у монастир, силою молитов він виліковував людей, допомагав їм знайти правильний шлях в житті та визволяв від бісівського подолання.

Які в цей день обряди та традиції?

На Русі Саву вважали продовжувачем робіт, розпочатих напередодні Варварою. Це стосувалося морозів, які посилюються з кожним днем. Протягом століть народ помітив, що за три дні (починаючи з Варвари 17 грудня і закінчуючи днем Миколая 19 грудня), морози все міцніше і міцніше стають.

З цього приводу люди навіть придумали прислів’я: «Варвара мороз мостить, Сава гвозді в нього гострить, а Микола вже прибиває».

На 18 грудня у слов’янських дівчат існувала така традиція. Прокинутися треба було рано (до того, як сонце зійде), і насіяти борошна через зворотний бік сита. Поруч у цей момент обов’язково повинна бути жінка похилого віку (тітка, бабуся, старша сестра або мама).

Вона ділилася з дівчиною своїм досвідом, розповідаючи, як треба шукати хорошого нареченого, як заміж за нього вийти і в шлюбі щасливо прожити, як виховувати гідних діток.

  У Києві пройшла презентація книги про патріарха Варфоломія

Вважалося, що дані в цей день благі поради і побажання від старших жінок молодшим, неодмінно здійсняться. А з просіяного борошна протягом дня дівчина мала спекти пиріжки і пригостити ними сусідів, родичів і знайомих.

Відкладіть сьогодні всі роботи по дому і проведіть день правильно

У наших предків вважалося тяжким гріхом працювати 18 грудня, вірили, що такими роботами людина ображає святого Саву. Особливо не можна сьогодні починати важливі й складні справи, тому що не вдасться отримати очікуваного результату.

Зате для сватання це одна з найбільш сприятливих дат у році. Вважалося, хто дівчину засватає на Саву, той проживе з нею у злагоді, любові та мирі до самої старості. Добре, якщо дитина з’явиться на світ 18 грудня, вона обов’язково виросте працьовитою.

А ось смерть в цей день у слов’ян вважалася дуже поганою прикметою. Люди так кажуть, в чиєму сімействі на Саву небіжчик трапився, ті через рік ще когось з рідних поховають.

Заборони сьогоднішнього дня

1. Сьогодні заборонена будь-яка жіноча домашня робота, допускалося займатися лише приготуванням їжі.

2. Вагітній не можна мити волосся в Савин день, інакше у дитина, яка з’явиться на світ, будуть проблеми з пам’яттю.

3. Тим, в чиєму господарстві коні є, 18 грудня суворо забороняється сваритися і лихословити. Лайка може негативно позначитися на тваринах. А з людиною, яка потім відправиться в дорогу на конях, міг в дорозі трапитися нещасний випадок.

4. Сьогодні в гості не бажано ходити. Слов’яни взагалі на Саву намагалися своє житло не залишати. Вірили, що в цей день злий дух здатний захопити людей в лісову гущавину, а там вони можуть заблукати і на холоді замерзнути.

  Наступного року за підтримки Лувру запустять круїзи до Адріатики та східних країн

Так що краще проведення часу сьогоднішнього вечора — зібратися всією сім’єю за чаюванням і поспілкуватися. Це гарна традиція, яку бажано дотримуватися і зараз. Адже в ритмі нинішнього життя рідко коли вдається побути всім разом і обговорити минулий день або насущні проблеми.

Прикмети погоди на 18 грудня

  • Сьогодні придивляються до поліна в печі або каміні. Якщо воно, згораючи, особливо сильно тріщить, значить, наближаються тривалі міцні морози.

  • Якщо ж 18 грудня білка вилізла зі свого дупла і спустилася на землю, значить, чекайте відлигу незабаром.

  • Голосно снігурі співають в Савин день — до снігопаду і хуртовини.