З цього дня починали збирати журавлину.

Купріянів день почали відзначати на честь пам’яті єпископа Кипріяна. Дата цієї події 13 вересня. Є інша назва свята — »Журавлинка”. Так називали цей день до прийняття на Русі християнства. Вважалося, що журавлі збираються на болотах і обговорюють польоти в далекі краї, як летіти, яким шляхом. З цієї причини подію називали Журавлиним віче, інформує Ukr.Media.

Історія свята

До хрещення Русі свято називалося “Журавлиним віче”. Вважалося, що в цей день журавлі збираються і збирають віче з приводу перельоту в теплі краї. Поруч з ними за повір’ями збирали своє віче болотні кікімори. Вони рахували кістки тих, кого встигли заманити в болото. Над болотами в цей день з’являвся серпанок. Вважалося, що можна почути дивні звуки, схожі на крики втоплених людей.

З приходом християнства стали відзначати день пам’яті святителя Кипріяна. Він народився приблизно у 200 році. Батьківщиною Кипріяна був Карфаген. Його батько сповідував язичництво і займав сенаторський пост. Святий був людиною освіченою. Прийняття його в громаду християн відбулося тільки після досягнення ним 46-ти років. Попередньо Святий роздарував своє майно нужденним людям. Через рік після прийняття святим хрещення він стає пресвітером. А потім після смерті друга, єпископа Доната, під дією умовлянь громади стає єпископом.

У ті часи були серйозні утиски християн. Кипріяну довелося переховуватися. Не всі витримували випробування і деякі приймали язичництво. Святий дозволив приймати відступників назад в християнську церкву. Але тільки після каяття і перевірки. Під час гонінь від святого зажадали принесення жертви язичницьким богам. Він відкрито від цього відмовився. За це його спочатку заслали на заслання, а потім і стратили. Багато християн прийшло попрощатися зі Святим мучеником. Він не лише спокійно прийняв свою смерть, а й розпорядився дати нагороду катові від свого імені. Святителем було написано безліч праць, які дісталися в спадок Церкві після його смерті.

  Принц Гаррі Меган Маркл одружилися ще до офіційної церемонії

Традиції та обряди

На наступний день після свята птахи відлітали в теплі краї, бо за старим стилем ця подія святкувалася в останній літній день. Звідси і повір’я про віче журавлів і обговорення ними майбутнього польоту на південь. Цей день давав початок збиранню овочів. У центрі уваги була картопля, яку багато хто називає другим хлібом. Здійснювали збирання моркви, буряка, інших коренеплодів. Страви з овочів подавали до столу. Їх варили, пекли і смажили.

Традиційно з цього дня починали збирати журавлину. Вона отримала назву журавлиної ягоди на честь старої назви свята. Вважалося, що раніше цього дня за журавлиною на болота не варто було ходити, бо там водилася всяка нечисть. Згідно з приказкою, журавлина повинна була “палахкотіти” і відігнати злих духів в болото. Тоді і можна було збирати журавлину. Людям, які порушували цю заборону, загрожували різні біди. Мужика або бабу нечиста сила могла заманити в болото на погибель. Дівчину злі духи могли “нагородити” безпліддям, а хлопець запросто по їх милості міг позбутися розуму. Тому заборону намагалися не порушувати. Якщо були люди, днем народження яких був Купріянів день, саме їх відправляли першими за журавлиною. Вважалося, що інтуїція цих людей допоможе знайти хороші місця, де росте ця ягода. Стіл також був багатий стравами з журавлини. Пиріжки, киселі, морси, компоти, журавлинне варення можна було знайти за столом після збору цієї ягоди.

Прикмети

 • Гучний журавлиний крик означав, що може піти дощ.
 • Цвітіння кульбаб символізувало теплу і тривалу осінь.
 • Політ лебедя знаменував випадання снігу.
 • Жаби у воду поховалися — означало настання холоду.
 • Якщо в цей день домашні птахи сиділи, насупившись, намічалася непогожа погода.
 • Наявність великих мурашників означало, що зима буде лютою.
 • Коли журавлі відлітають на південь, не утворивши клин, а наодинці, це могло означати поганий урожай в наступному році і відсутності дощів.
 • Випадання снігу в Купріянів день буде недовгим.
 • На цю дату не планували збір горобини для того, щоб не турбувати птахів.
 • Низький політ журавлів означав щадну зиму.
 • Повільний політ журавлів з перекрикуванням один з одним говорив про теплу осінь.
  22 вересня — день праведних Іоакима і Анни: історія, традиції та прикмети свята