18 вересня — Захарій і Єлизавета: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні заборонені сварки, скандали, особливо з рідними людьми.

18 вересня православна церква вшановує пам’ять пророка Захарії і праведної Єлисавети, батьків Іоанна Хрестителя, і відзначається народне свято Захарій і Єлизавета, інформує Ukr.Media.

Життя святих

Єлизавета (Єлисавета) походить з роду Аарона. Її мати була сестрою св. Анни, бабусі Ісуса Христа, а Марія, майбутня Богоматір, кузиною. Єлисавета з чоловіком-священиком жила в Хевроні. У них довго не було дітей. Коли пара була вже в похилому віці, Захарію з’явився ангел і повідомив про швидке народження сина, якого потрібно назвати Іоанном. Священник не повірив, тоді ангел дав знак: Єлизавета стане німою, але з народженням дитини знову заговорить.

Все сталося так, як передбачав ангел. Правлячий в той час цар Ірод отримав попередження про народження дитини, яка в майбутньому зіграє важливу роль у становленні християнства. Він наказав вбити всіх хлопчиків до дворічного віку. Єлизавета з дитиною змушена була тікати з міста і ховатися в пустелі. Одного разу жінку наздоганяли переслідувачі. Вона впала на коліна, почала гаряче молитися, і скеля розступилася, приховавши втікачів.

Захарія, будучи священником, не захотів залишити службу і піти з міста. Під час служби до нього в храм увірвалися воїни і зажадали викрити місце знаходження хлопчика. Але священник не сказав. За це його вбили на місці. Імовірно, Єлизавета померла після чоловіка через 40 днів, а дитину виростив ангел. Іоанн залишався в пустелі аж до своєї появи народу Ізраїлю.

Обряди і традиції

Люди вірили, що на Захарія і Єлизавету нечисть пробирається в будинок з сараїв і хлівів, звідки її виганяли напередодні, і проводили обряд вигнання, вичищаючи будинок березовими віниками. Щоб очиститися від злих сил, переписували 1-у главу Євангелія від Іоанна. Лист з текстом прикріплювали до натільного хреста і носили 6 тижнів, потім спалювали, а попіл проковтували.

  Чому Меган Маркл постійно носить сукні-сорочки

З села виганяли кумоху, сестру 12-ти лихоманок. Ця нечиста сила виходила з лісу і приймала образ бабусі-мандрівниці. Худюща, великоока, ходила в ганчір’ях, просила милостині і ночівлі. Лихоманки також приймали вигляд жінок: худих, потворних, простоволосих. Переступаючи поріг будинку, вони селили в ньому хвороби.

Кумоха любить дивитися в дзеркальну річкову гладь, тому якщо вийде жінка полоскати білизну на річку, то нечисть від неї не відстане. Крутиться біля неї, і коли прачка спину розігнути захоче, то відчує такий сильний біль, що насилу додому дійде. Тому прийнято було під вечір витопити баньку, та добре попаритися з березовим віником всією сім’єю, щоб прогнати нечисть і не хворіти весь рік.

День на Єлизавету провісницю сприятливий для ворожінь на долю і заміжжя, тому у ворожок не було відбою від клієнтів. Традиція ця заснована на такій історії: вагітну Єлисавету прийшла провідати Марія, і жінка передбачила Діві її долю.

Прикмети

  • Листя на горобині пожовкло — буде рання і студена зима, а багато ягід — до дощової осені.
  • 18 вересня день нещасливий, зате ворожіння і передбачення збуваються.
  • Вважалося, що народжені на Захарія мають надприродні здібності, і кумоха їм не може шкодити. Сіно, накошене такою людиною, корови поїдають із задоволенням і починають давати смачне молоко.