19 червня — Ларіон Пропольник: історія, традиції та прикмети свята. У цей день наші пращури займалися прополкою бур'янів на полях та городах.

Ларіон Пропольник — народне свято з релігійним корінням. Відзначається щорічно 19 червня, на честь пам’яті преподобного Іларіона Далматського. Друга частина назви свята пов’язана з народною традицією виходу в цей день в поле для прополки бур’янів, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Іларіон народився в 9 столітті. Отримав сімейне виховання в християнських традиціях, після чого у 20 років покинув будинок батьків і вирішив стати ченцем вже самостійно. Для цього вибрав Далматський монастир (звідси і церковне ім’я Іларіон Далматський). В якості духовного наставника молодий чернець вибрав Григорія Декаполіта. Через деякий час Іларіон став ігуменом даного монастиря.

Він прославився активною боротьбою проти єретичних навчань, за що часто піддавався гонінням і ув’язненням під варту в темницю. Свободу від гонінь знайшов лише зі зміною влади і приходом до неї імператриці Феодори. Лише тоді зміг спокійно продовжувати просувати християнські цінності, чим і займався до самої своєї смерті.

Шанується в народі за активну діяльність на благо служіння Христу, навіть попри схильність до постійних гонінь з боку єретичної влади.

Традиції та обряди

Традиції даного свята безпосередньо пов’язані із землеробством. В якості продовження традицій попереднього народного свята Дорофєєвого дня, який відзначається днем раніше, 19 червня люди виходили в поле і пололи землю від бур’янів. Шкідливими для росту врожаю рослинами в цю пору року активно заростають поля з усіма видами культур: жито, просо, льон, картопля. Для того, щоб не залишитися на майбутній сезон без врожаю, в полях практично цілодобово працювали люди різного віку, очищаючи їх від бур’янів і трави. Бур’яни вважалися головним ворогом всіх селян, адже всі розуміли, що в разі, якщо запустити поле, це неодмінно призведе до поганого врожаю, а значить — до погіршення фінансового благополуччя всієї родини хлібороба, як мінімум на майбутній рік.

  Уряд Нідерландів оприлюднив умови допуску глядачів на «Євробачення»

Прикмети

Перерахуємо деякі народні прикмети, пов’язані зі святом Іларіона:

  • Прополкою необхідно було по можливості займатися на спадний Місяць. У народі вважалося, що тільки в цьому випадку вдасться надовго позбутися від бур’янів. А ось прополка при повному Місяці загрожувала швидкою повторною появою шкідливої трави.
  • Серед інших правил боротьби з бур’янами говорилося про необхідність видалення трави, що заважає врожаю якомога швидше. Робити це потрібно відразу після появи бур’янів в полі або городі.
  • Якщо на Ларіона потік вітру йде зі східного боку — варто очікувати дощового літа.
  • Різке похолодання в цей день обіцяє навпаки теплу погоду на найближче літо.
  • Прополота на Іларіона земля обов’язково віддячить своїх хліборобів рясним урожаєм на найближчий сезон, а крім того, дасть чоловікам додаткову силу для нових звершень в полі, а жінкам — красу і терпіння в очікуванні коханих з поля назад додому.
  • День вважався добре підходящим для розкопування колодязя або буріння водяних свердловин.
  • Люди, що народилися в день 19 червня вважаються дуже талановитими і обдарованими, проте досить невпевненими в собі і своїх силах.