19 травня — Іов Горошник: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні потрібно себе зайняти будь-якою роботою, інакше недуга причепиться.

Християни 19 травня відзначали свято Іова Горошника. Назва частково пов’язана із християнськими традиціями. Друга частина найменування говорила про те, що цього дня прийнято висаджувати горох. Насправді з цим святом пов’язано багато цікавих традицій та прикмет, інформує Ukr.Media.

У церковному календарі 19 травня щороку вшановують пам’ять праведного Іова Багатостраждального. Будучи спочатку багатою людиною, в якийсь момент вона втратила все, але не вірила в Бога. Коли ж він засумнівався у існуванні Господа, той з’явився і пожурив його за сумніви. З того часу Іов більше не допускав подібних думок. За це йому було дароване довге життя.

Традиції та звичаї на Іова Горошника

На зорі дорослі та діти виходили на вулицю, щоб босоніж походити по росі. То справді був головний обряд народного свята. Згідно з повір’ями, це додавало здоров’я. Проте ходити треба було легко та обережно. Топтати траву не можна було, щоб не накликати лиха. Слов’янські жінки вмивалися росою, щоб зберегти молодість та привабливість. Маленькі діти перекидалися в траві, щоб вирости здоровими та сильними.

Дівчата на виданні проводили особливий ритуал. Вишитим рушником вони збирали росу з трави та вимовляли любовну змову. Далі його висушували на свіжому повітрі. Рушник особисто передавали молодцю, в якого закохалися. Якщо прийме, то незабаром заміж запропонує, і подружжя житиме добре.

Сприятливий день для цілительства. Знахарі збирали росу рушниками, потім вичавлювали їх, збираючи рідину в окрему ємність. Її потім використовують для приготування різноманітного зілля.

Селяни продовжують посівну роботу. Особливу увагу в цей день приділяють гороху. Проте приступають до робіт на землі лише після заходу сонця. Забобона говорить, що якщо горобці побачать, як сіють горох, то поклюють його, і врожаю не буде. Зазвичай посівною роботою займалися жінки. Крім гороху, сіяли квасолю та боби, гарбузи, огірки.

  Олег Вінник показав свою кохану

Господині готували страви із старих запасів. Основними інгредієнтами страв були бобові, які довго зберігаються.

Прикмети

З росою пов’язані як традиції і заборони, але і народні прикмети. Якщо її було зранку багато, то й урожай огірків цього року буде досить багатим. Відсутність роси на Іова Горошника попереджала про зміну погоди найближчим часом.

Інші прикмети у народне свято 19 травня:

  • туман — буде ясно і без опадів;
  • йде дощ, а на воді утворюються великі бульбашки — до тривалої негоди;
  • сонячно ― наступне літо буде дуже спекотним;
  • тепла ніч — до багатого врожаю огірків;
  • сік капає з обламаних гілок клена — погода буде ясною.

Цвітіння калини говорить про настання сприятливого періоду для посіву гороху та інших бобових. Сережки, що з’явилися на клені, свідчать про те, що можна садити буряк.