19 жовтня — Фомин день: історія, традиції та прикмети свята. У цей день не можна відмовляти жебраком в шматку хліба, інакше рік погрожує бути неврожайним.

Старослов’янські свята є традиційним елементом народної культури, покликаним зберегти в нових поколіннях спадкоємність культурного коду своїх предків, інформує Ukr.Media.

Одним з таких свят є Фомин день. Воно відзначається щорічно 19 жовтня. Церква в цю пору вшановує пам’ять апостола Фоми: одного з 12 учнів Христа.

У народі Фома є традиційним заступником проти різного роду психічних розладів, сумнівів і тривог.

Історична довідка

До знайомства з Христом, Фома був простим рибалкою, що рибалив в водах озера Кінерет.

Одного разу він випадково почув одну з проповідей Христа. Ця подія повністю перевернула його світогляд, після чого Фома покинув рідний дім і відправився слідом за Спасителем.

Фома невідступно слідував за Христом, і нарівні з ним переносив всі тяготи і негаразди довготривалих мандрів. За що був введений в найближче коло сподвижників (апостолів), після зради Іуди з Каріота.

У народі апостола Фому звали “близнюком”, за неймовірну зовнішню схожість з Учителем.

У момент Воскресіння Христа Фома вимушено був відсутній. Тому, коли йому повідомили про те, що той повернувся в життя, він скептично поставився до такого неймовірного факту.

Але всі сумніви апостола були повністю розвіяні, коли через 8 днів Христос постав перед учнями і дозволив їм доторкнутися до свого тіла.

Засоромився власного маловір’я, апостол почав ще з більшою фанатичною відданістю проповідувати християнство в різних куточках світу.

Історія Фоми була записана в Біблії, і з часом стала підставою для появи приказки: “Фома-невіруючий”, що став синонімом упертості, зашореності мислення і неприйняття очевидних істин.

Народні традиції та обряди

Традиційно на Фомин день в народі випікалися великі короваї, частини яких, після окроплення святою водою, віддавали всім людям з підірваним здоров’ям.

  Меланія Трамп задумалася про розлучення з колишнім президентом США

Куштуючи такий хліб, вони повинні були увірувати в його чудотворні властивості. Вважалося, чим віра сильніша, тим більш явним і тривалим буде лікувальний ефект.

Якщо 19 жовтня в родині намічалося поповнення, то на честь новонародженого також випікався спеціальний святковий коровай. Його гаряча серцевина посипалася сіллю, а потім нею натирали немовля. Вважалося, що після такої процедури воно буде володіти відмінним здоров’ям.

У цей день дівчаток, що досягли семирічного віку, матері починали навчати ткацькому ремеслу.

Також в цей час дорослих синів, який прийняв рішення про швидке весілля, батьки відводили в засіки сім’ї і показували частку від врожаю, яку молода сім’я могла використовувати до того моменту, як не отримає власний урожай з виділеного їй після весілля земельного наділу.

Повір’я та прикмети

  • Дим з труби низько стелиться — очікуйте швидкої негоди;
  • Якщо стоїть тиха і безвітряна погода — скоро різко похолодає;
  • Прилетіли північні птахи: зима на порозі;
  • Кури неохоче у двір виходять — скоро настануть перші заморозки;
  • Вранці трава інеєм покрилася, який до полудня не зійшов: наступної ночі обов’язково будуть заморозки;
  • Дівчині втратити зуб на Фому до швидкої вагітності або жіночої хвороби; чоловікові це віщує сильну застуду або набуття таємних недругів.