2 червня — Тимофій Грядочник: історія, традиції та прикмети свята. У цей день прийнято молитися Святому про гарний урожай.

Тимофій Грядочник — народне свято, яке традиційно відзначається 2 червня за григоріанським календарем. Християнська віра відводить день для молитов Святому Тимофію, колишньому князю Псковському. Свято відзначається на самому початку літа. Саме з цим пов’язано те, що всі прикмети стосуються городньо-садових справ, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Свято взаємопов’язане з життям і смертю Доманта Псковського, в хрещенні — Тимофія. Князь народився в Литві і дотримувався ортодоксального язичництва. Але в середині XIII століття, разом з невеликою групою своїх вірнопідданих, він втік на Псковську землю, яка стала його другою батьківщиною. На Русі Домант прийняв святе хрещення і пізнав вчення Боже. 33 роки Тимофій керував Псковом. Житіє святих свідчить, що він був мудрим і справедливим правителем, допомагав жебракам, з пошаною зустрічав мандрівників, не боявся творити милостиню. Незважаючи на його литовське коріння, він зміг стати довіреною особою князівського роду, одружившись на внучці князя Олександра Невського.

Тимофій був побожним, перед кожним боєм він відвідував храм, молився і причащався. А після перемоги, за його вказівкою, зводилися церкви і каплиці. У 1299 році князь зі своєю дружиною відбили напад німецького війська від стін Пскова. Це була його остання успішна битва. Навесні Домант захворів і помер 20 травня за старим стилем, сьогодні — це 2 червня. Але навіть після смерті князь охороняв свої землі: він снився городянам, попереджаючи їх про наближення небезпечних ворогів. Народ розповідав легенду про те, що за життя Домант любив свіжі овочі, а особливо огірки. Це сказання і послужило тому, що святий став покровителем городнього господарства.

Традиції та обряди

Християнські традиції тісно переплелися з народними обрядами. Церковне шанування Тимофія перегукувалося з посівною, тому люди стали молитися святому про швидкі сходи, великий врожай. Щоб уберегти майбутній урожай від пристріту, господині намагалися сіяти вранці, щоб ніхто не бачив. Дотримання таємниці стосувалося і місця розташування грядок, бур’яни навколо них не висмикували — вони приховували молоді сходи.

  Олега Винника жорстко розкритикували за дует з Олею Поляковою

Щоб уникнути втрати врожаю від лихого ока, господині обприскували огіркові батоги святою водою. На питання про якість саджанців, воліли не відповідати або говорили, що всі огіркові батоги з пустоцвітами. У народі був ще один звичай, який припускав 2 червня закінчити посіви. Якщо господиня не встигала висадити саджанці в город, то їй доводилося чекати початку липня.

Прикмети

За багатовікову історію склався ряд прикмет, пов’язаний з святом. Існуючі перекази забороняють в цей день затівати суперечки з близькими людьми. На Тимофія люди прагнули першими з’їсти огірок з грядки, адже це обіцяло велику удачу. А щоб залучити життєве щастя, молоді дівчата, таємно від рідних, закопували огірок в центральній частині саду.

Спостерігали наші предки і за погодою. Чим довше в цей день лив дощ, тим більше сонячних днів очікувалося влітку. З негодою пов’язана ще одна прикмета: “злива в цей день віщувала сильний снігопад 2 грудня”. Хороша погода теж впливала на майбутній урожай. У народі склалася думка, що безхмарне, ясне небо на Тимофія Грядочника негативно впливає на зростання огірків, а поява хмар ставала передвісником багатого врожаю.

Спостереження за комахами і тваринами давало життя новим прикметам:

  • Якщо на Тимофія з’являлося багато “злих” бджіл, то наступні кілька днів видадуться дощовими.
  • Господині намагалися висаджувати огірки якомога раніше, почути дзвінкий спів півня, це було добрим знаком.
  • Якщо в город приходили жаби і голосно квакали, то господиню очікував великий огірковий урожай.

Люди придивлялися і до навколишньої природи. Вони ходили в ліс, спостерігали за зростанням ялинових шишок. Якщо їх на дереві було багато, то і огірків на кущах буде досить.

Згідно з прикметами і звичаями, за народним календарем, саме в «огірковий день» треба було проводити заходи по удобренню — щоб плоди були соковиті, без гіркуватості. Господині намагалися вберегти саджанці від прямих сонячних променів, а також від рясного поливу.

  Тіна Кароль похвалилася розтяжкою на пляжі в Каліфорнії