В цей день дівчатам належало займатися рукоділлям: ткати, прясти, вишивати, шити.

Народне свято Анфіса Рукодільниця відзначається 21 грудня 2019 року (за старим стилем — 8 грудня). В церковному календарі це дата вшанування пам’яті святої мучениці Анфіси Римської. У народі її називали Рукодільницею, оскільки в цей день всім дівчатам належить займатися рукоділлям, інформує Ukr.Media.

Історія

Про життя святої мучениці Анфіси відомо небагато. Проживала вона у V столітті в Римі і була дружиною знатного сановника. Прийнявши християнську віру, була хрещена святителем Амвросієм Медіоланським. Однак у Римі було поширене аріанське хрещення, яке запропонувала Анфісі Сунільда, дружина градоначальника. Відмовившись від пропозиції і не ставши відрікатися від Ісуса Христа, вона викликала гнів місцевої влади і була спалена живцем.

Традиції та обряди

Традиційно в цей день дівчата повинні залишитися одні в кімнаті і присвятити весь час рукоділлю: вишиванню, прядінню, шиттю. Якщо перебувати одній з якихось причин не вдається, то необхідно провести обряд від пристріту і псування. Він допомагає не вколотися під час рукоділля, вберегти себе від нападу нечистої сили. Для цього необхідно зав’язати нитку навколо зап’ястя і прочитати певну змову.

Дівчата вишивають на одязі спеціальні символи, які в подальшому повинні оберігати того, хто їх носить. Вважається, що якщо на одязі присутня вишивка у вигляді хреста і круглої розетки, то людина убережеться від нещасть, а якщо зустрічаються символи сонця, птахів чи дерев, то це відіб’ється на її достатку і благополуччю.

Прикмети

  • Якщо горобці почали будувати гнізда і тягати різні гілки та сміття, то чекайте через 2-3 дні лютих морозів.
  • Якщо в цей день стоїть морозна погода, то бути зимі м’якій, але сніжній.
  • Якщо синички та інші пташки стали шукати укриття під дахом і ховатися, то незабаром вибухне заметіль.
  • Якщо на вулиці завиває хуртовина чи пішов снігопад, то літо буде дощовим.
  • Якщо з ранку синиці навперебій зацвірінькали, то ніч буде морозною.
  Близько сотні культурних інституцій відправили росію в бан