Вагітним жінкам в цей день було заведено постити. Не можна було виконувати якусь роботу, розпалювати вогонь, виходити з дому.

Народне свято Ганна Темна відзначається 22 грудня 2019 року (дата за старим стилем — 9 грудня). Таку назву воно отримало тому, що є найкоротшим, і з нього починаються найтемніші ночі в році. В церковному календарі це дата святкування зачаття праведною Ганною Пресвятої Богородиці, а також вшанування пам’яті святої Ганни, матері пророка Самуїла, інформує Ukr.Media.

Історія

Свята Ганна, мати Богородиці, народилася в сім’ї священника Матфана. Досягнувши певного віку, вона була видана заміж за святителя Іоакима, з яким прожила понад 50 років. Сімейна пара була бездітною, і це дуже засмучувало їх. Одного разу Іоакиму з’явився ангел, який сповістив про швидку появу на світ дочки. Рівно через 9 місяців Ганна народила дівчинку Марію (Пресвяту Богородицю).

У цей день також вшановують пророчицю Ганну, одну з двох дружин Левіта Елкани, який проживав у місті Армафемі. Свята була безплідною і страшно побивалася з цього приводу. В один із церковних свят вона знаходилася у храмі в місті Сіломі. Ганна почала палко молитися про дарування їй дитини. Вона обіцяла віддати своє дитя на служіння Господу Богу, якщо її молитви будуть почуті. Священник Ілій прийняв її за п’яну і почав докоряти у скоєному, на що Ганна розповіла йому про своє горе. Тоді він пообіцяв виконання її молитов. Незабаром Ганна народила сина Самуїла, а через 3 роки привела його до того священника і передала хлопчика в скинії на служіння Богу. Після виконання обіцянки жінка народила ще 3-х синів і 2-х дочок.

Традиції та обряди

  6 серпня — Борис і Гліб Літні: історія, традиції та прикмети свята

В цей день читають молитви при безплідді.

Вагітні оберігають себе від будь-яких домашніх справ і не виходять з дому. Вони повинні тільки постити, а всю роботу, включаючи рукоділля, виконують інші домочадці.

Цей день вважається найбільш небезпечним у році. Якщо вагітна жінка почне 22 грудня розпалювати вогнище, то дитина народиться з великим родинною плямою. Якщо вона буде вишивати, то дитину заплутає пуповина. Якщо, вийшовши з будинку, їй зустрінеться подорожній з будь-яким каліцтвом, то ця потворність перейде малюкові. Якщо вагітна переступить через гострі предмети, то дитя народиться хворим або пологи будуть важкими.

З цього свята і до Хрещення не варто виходити з дому наодинці, особливо якщо люди проживають у селах поблизу лісу. Вважається, що вовки можуть напасти на людину, бо вони в цей період збираються в зграї і нишпорять по окрузі.

Прикмети

  • Якщо на Ганну Темну сніг сформувався у великі кучугури, а іній вкрив дерева, то рік буде врожайним.
  • Якщо в цей день світить сонечко, то в Новий рік (31 грудня) буде ясно.
  • Якщо сніг щільно до огорожі ліг, то літо буде спекотним.