В цей день було прийнято йти в лазню, щоб відмитися і змити Святки.

Пилипів день відзначають 22 січня за новим літочисленням і 9 січня за старим календарем. Це церковне свято знаменується як день пам’яті Пилипа-II, святителя-чудотворця, Митрополита Московського і всієї Русі, інформує Ukr.Media.

Витоки знаменної дати

У період правління Івана Грозного, в сім’ї боярина з’являється на світ хлопчик, названий Федором. З раннього дитинства його душа благоволила до Бога, але за прикладом рідного батька, його віддають вивчати військову справу. Потрапивши на службу юнак не перестає відвідувати православну церкву і вирішує активно слідувати способу життя церковного ченця. Таємно він відправляється в Соловецьку обитель, де 9 років старанно працює, за що його переводять спочатку в пресвітери, а потім в ігумена. Там же він і отримує своє нове ім’я Пилип.

Славен шлях

У період перебування в обителі Святитель Пилип бере активну участь в її облаштуванні. А пізніше завдяки активній діяльності даного церковного служителя зводять: нові лікарні, оновлюють обори, будують собори і храми. Він організував пустелі для безмовності. Тут будь-який бажаючий міг проводити час в богоугодному безмовності. Одну з таких пусток він особливо любив відвідувати і сам. Тому її так і назвали Пилипова пустеля.

Настільки активна діяльність не могла довго залишатися непоміченою. Тому дуже скоро Святитель Пилип стає митрополитом Московської кафедри. Будучи дуже активним діячем він славився грамотністю своїх розпоряджень, але його погляди часто різнилися з тими, як на ті чи інші питання дивився Іван Грозний. Тому опала була неминуча, і вона прийшла після чергового засудження опричнини.

Дуже швидко послідувало відлучення від сану (08.11), що здійснили прямо на богослужінні в Успенському соборі. Далі послідувало ув’язнення в стінах монастиря. Трохи згодом його перевозять в Монастир, там святитель передрік свою скору смерть, яку принесе йому Малюта Скуратов.

  15 листопада — Акіндіна і Пігасія: історія, традиції та прикмети свята

Пилипів день сьогодні

У сучасному обрядовому календарі в цей святковий день з раннього ранку заведено братися за різну домашню роботу. Наприклад, жінка затіває прання або прибирання, а господар — важкими і більш ґрунтовними домашніми справами. У цей день до вечора потрібно обов’язково помитися в лазні, щоб змити гріхи з душі і тіла, які залишилися від Святок.