23 червня — день Тимофія: історія, традиції та прикмети свята. Нещастя в цей день обіцяли надітий навиворіт одяг та розбите дзеркало.

День Тимофія — християнсько-язичницьке свято, що проходить щорічно 23 червня, а за старим літочисленням слов’яни відзначали його 10 червня. У церковному календарі день присвячений поминанню прусського єпископа Тимофія-мученика, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Проживав Тимофій в 4 столітті, місті Пруссі, що знаходиться на території Азії. У той час, коли ним отриманий сан єпископа, за відданість і цнотливе існування, він був нагороджений Господом даром зцілення невиліковних хвороб і створенням безлічі чудес. Цар Аріт, що готувався до смерті був вилікуваний Святим. Одного разу Тимофій без страху і сумнівів відправився в околиці Віфінії, щоб позбавити людей від змія, що пожирає людей і тварин. За допомогою молитви і покрови, накинутої на голову хижака, єпископ убив його. Але сходження на царський престол Юліана Відступника, ознаменувалося гоніннями християн і їх віри: Єпископ Прусський був схоплений і відправлений в підземелля. Незважаючи на попередження царя, там він продовжував проповіді.

Відступник неодноразово намагався припинити підтримку і християнське вчення, поширюване Святим, і двічі Тимофій не послухався його. Розлючений цар віддав наказ без розголосу стратити Пресвятого старця в підземеллі, відрубавши йому голову. Послідовники мученика, дізнавшись про страту, зуміли забрати труп і поховали за християнськими звичаями. Легенди свідчать, що біля гробниці в Константинополі, де був упокоєний Святий, відбувалися чудеса.

За повір’ям, смерть Тимофія накликала на жителів біду — з цього дня по землі слали бродити примари і лякати всіх на своєму шляху. Люди стали боятися в цей день залишати своє житло, щоб уникнути зустрічі з ними. Особливо забобонні бачили в хмарах, тінях і струменях води дивні обриси, і починали молитися, просячи Господа вберегти їх від мороків.

  У мережі з'явилося фото онука Лєри Кудрявцевої

Традиції та обряди

Основні традиції свята — звернення уваги до всіх дрібниць, пошук в них прихованого, пророчого сенсу, а так само, проведення ритуалів, що дозволяють очиститися від злих духів.

Мученика шанували в основному за те, що в день його поминання відбувалися різні знамення. Ці знаки, на жаль, в більшості своїй не віщували нічого хорошого, але люди вважали їх корисними за те, що вони давали шанс бути максимально готовими до майбутніх труднощів і зустріти їх безстрашно.

У спробах вигнати злісних духів і привидів, в Тимофіїв день народ традиційно ходив попаритися в лазні, омивалися в ставку, річках і озерах, кидаючи при цьому в воду різні трави, наприклад, квіти ромашки, полин або папороть.

Прикмети

  • У сонячну погоду немає мурах — гряде буря;
  • Білі, а слідом чорні хмари під час зливи — буде град;
  • У вечірній час тепліше в гущавині, а не в полях — настануть сонячні дні;
  • Веселка на Тимофія — знак голодного року, що наближається;
  • Червона дуга на небі, що нагадує змію — до війни;
  • Побачили мишей — зберете убогий урожай;
  • Переплутати знайомого з іншою людиною — до весілля або похорону;
  • Втратили рукавички — чекайте нещастя;
  • Розбите дзеркало — на превеликий жаль;
  • Зграя вовків поруч з будинком — почнеться падіж худоби;
  • Грудка, що вилізла на боці хліба в печі — хтось із господарів житла помре.