23 квітня – Терентій Маревний: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні важливо робити добрі та безкорисливі вчинки, допомагати тим, хто просить і потребує, рідним і близьким.

Всенародне свято Терентій Маревний заведено відзначати щорічно у квітні, 23 числа. Православною церквою в цей день шанується пам’ять мученика Терентія Карфагенського і Петрійського (Африканського), інформує Ukr.Media.

Термін “Маревний” з’явився у зв’язку зі світанковим маревом, характерним для цієї пори року, за яким предки судили про якість можливого врожаю.

Історична довідка

Мученик Терентій народився в 3 ст. на території Північної Африки і був римським центуріоном. Після видання тодішнім римським імператором Декієм указу про загальні жертвопринесення язичницьким ідолам, Декій з його прямими підлеглими відмовився виконувати указ. За що вони були ув’язнені в темницю. Після безлічі катувань їх привели до язичницького капища і під страхом смерті наказали принести дари, але Терентій з дружиною відмовилися і тоді. Після останнього “ні” вимовленого мучениками, язичницькі статуї на очах розпалися на шматки, після чого всіх християн на місці обезголовили.

Народні традиції та обряди

Зазвичай вже встановлювалася досить тепла погода, що перетворює сніговий покрив в “болото, що хлюпає”. День вважався “не виїзним”, і люди почали вірити в погані прикмети, пов’язані з вимушеною поїздкою на Терентія Маревного.

Також 23 квітня в народі називали «Днем дружин, що каються», коли, згідно зі звичаєм, невірні дружини могли коритися перед чоловіками і не бути битими за це. Вважалося, що якщо чоловік не прощав дружину, а що ще гірше-піднімав на неї після зізнання руку, то міг повністю позбутися «чоловічої сили». Дружині важливо каятися щиро, інакше вже жінка ризикувала більше не мати дітей.

Традиційно день вважався тихим сімейним святом. Домочадці могли спокійно посидіти за накритим столом біля теплої печі і обговорити плани сім’ї на майбутній сезон.

Прикмети

  • Якщо в цей день небосхил ясний без хмар — приступайте до робіт над озимою пшеницею;
  • Якщо ранок туманний, то до обіду обов’язково піде дощ;
  • Чим більше сонце проведе в ранковому серпанку, тим рясніший урожай;
  • На горіховому дереві виросли “сережки”, значить морози скінчилися;
  • Якщо з ранку сильний вітер — доведеться все висаджувати по другому разу, інакше нічого не зійде;
  • 23 квітня чоловікам було заборонено збривати бороду. Люди вірили, що цим вони “зрізають свої роки”;
  • Також не можна було голосно сміятися, інакше вважалося, що можна розбудити нечисть, що засинає до зими, і приманити її в будинок. Це обіцяло різноманітні біди і нещастя.
  Екс-дружина Павла Прилучного звинуватила чоловіка в алкоголізмі