Чому сьогодні заборонено їсти рибу, морепродукти та раків.

У православному світі 23 лютого згадують про ченця Печерського — преподобного Прохора Лебедніка. За народним календарем дата називається Прохор Весновій або день Прохора, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Прохор

Жив Прохор у Києво-Печерській обителі в XI-XII століттях. Відомий своїм аскетичним способом життя. Лебедніком його назвали тому, що він вживав в їжу не звичайний хліб, а власноруч приготований з лободи.

Такий прожиток заготовляв протягом літа на весь рік — рослини збирав і сушив, вручну перетирав їх у борошно. Вся його їжа складалася тільки з такого хліба і води.

Коли почався голодний період на Русі, Прохор виготовляв ще більше хліба і роздавав його бідним людям. Завдяки його благословенню хлібні коржі виходили солодкими на смак, наче були замішані з медом.

А якщо нечесні люди крали у Прохора такий хліб, то він ставав жахливо гірким, вживати його в їжу було неможливо. Цим дивом Прохор і прославився. Люди стали його називати Лебедник.

Які на цей день існують традиції та обряди

З дня Прохора вже починала заглядати у двір весна. Зимонька здавала свої позиції, морози з кожним днем ставали все слабшими. Тому в народі і назвали дату — Поворот на весну.

Сьогодні дуже сприятливий день, щоб починати лікування хронічних захворювань. У хворих є відмінні шанси на швидке одужання.

А ще 23 лютого варто починати будь-яку важливу справу, її результат неодмінно буде успішним. Під забороною була тільки важка фізична робота для чоловіків, великий шанс травмуватися.

Чоловікові та дружині сьогодні сваритися не можна, інакше вони помиряться потім нескоро.

Сьогодні сувора заборона на вживання в їжу морських мешканців, особливо раків.

  Люди побачили як син Мадонни цілується з хлопцем і поспішили з висновками, але правда була іншою

Наші предки ставилися до дарів морів і річок більш лояльно, ніж до м’ясних продуктів. Рибу куштували навіть у деякі дні постів. Але на окремі види риби та морепродуктів на Русі довгий час існувала сувора заборона, установлена Старим Завітом.

Стародавні слов’яни не вживали в їжу:

• Рибу з кров’ю, тобто сиру.

• Будь-яких представників морів і річок, які не мають на тілі луски (кальмарів, креветок, водяних змій).

• Рибу без луски, її називали в народі «голою» і вважали нечистою (осетри, соми, вугри).

У XVII столітті була проведена церковна реформа. В результаті нововведень багато чого змінилося, в тому числі й правила приймання їжі. З тієї пори на всі перераховані вище види риб і морепродукти сувору заборону було скасовано.

Але тільки один день в році, саме 23 лютого, православні християни не їдять морських і річкових продуктів. Це день вшанування святого Харлампія, який вважається на Русі оберігачем від раптової смерті без покаяння.

Люди в молитовних зверненнях просять святого захистити від смерті на воді. Згідно з народними забобонами, душі потопельників потім забирає диявол.

Щоб цього не сталося, треба 23 лютого догодити святому Харлампію, тому на озера і річки сьогодні не ходять, мешканців водних стихій не їдять.

Особливе, навіть бридливе ставлення у слов’ян завжди було до раків. Адже вони харчуються падаллю, яку знаходять на дні водойм. Люди боялися вживати в їжу нечистих раків, щоб не заразитися через них глистами та іншими страшними хворобами.

Зараз вже м’ясо раків їдять безбоязно, але все-таки 23 лютого радимо від такого делікатесу відмовитися.

Цілителі в цей день займаються лікуванням онкології (раку). У народі кажуть, хто сьогодні раків їсть і навіть випадково згадає про цю страшну хворобу, той неодмінно нею захворіє. Тому не ризикуйте, якщо дуже любите раків, скуштуйте їх в інший день.

  Чілдрен Кінофест: відбудеться показ 10-ти фільмів знятих дітьми

Погодні прикмети на 23 лютого

  • У найближчі дні почнеться сильний снігопад, якщо сьогодні ворони на самих верхівках дерев сидять і пір’я своє начищають.
  • У народі є приказка «На Прохора зима люта, бо весну відчула». Так що якщо 23 лютого міцний мороз, значить, всі березневі дні будуть теплими.