24 грудня — день пам'яті Никона Печерського: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна голосно розмовляти та кричати, адже вважається, що така поведінка може привернути увагу злих сил.

Всенародне свято день Никона заведено відзначати щорічно в грудні, 24 числа. Православна церква в цю дату згадує преподобного Никона Сухого (Печерського), настоятеля Києво-Печерського монастиря, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Перші відомості про преподобного Никона датуються часом утворення Лаври (1051 рік). Він був серед перших учнів Антонія Печерського (983-1073) — засновника і першого ігумена знаменитого монастиря.

У 1051 році Никон вже був ченцем, в чиї обов’язки входив підстриг всіх нових, що приходять під дах обителі трудників і ченців. Молодий чернець не дивився на політичні наслідки від прийняття чернечої обітниці тією чи іншою знатною людиною тому, коли до нього, в результаті поразки в інтригах і з метою збереження життя, на підстриг прийшли київський скарбник Єфрем і найвпливовіший боярин Варлаам, він і їх прийняв без винятку.

Цей вчинок в майбутньому вельми дорого обійшовся новоствореній Лаврі, бо накликав на неї лютий гнів тодішнього київського князя Ізяслава.

Щоб не стати причиною подальшого розбрату, Никон вирішив на час переїхати в іншу обитель в рідному Тмутараканьському Князівстві. Чутки про благочестя мовчазного ченця миттєво поширилися серед місцевого населення, і біля келії Никона почав збиратися народ, готовий прийняти чернечий спосіб життя.

Коли братії накопичилося досить для повноцінного функціонування нової обителі, Никон зібрався назад в Києво-Печерську Лавру.

На той час йшов 1069 рік. А роком раніше, Ізяслав був скинутий з князювання єдинокровним братом Всеславом. Так що загроза для знаходження Никона в стінах Лаври минула. Через чотири роки, після смерті Антонія, його вибрали ігуменом.

Никон мирно помер від старості в 1088 році в 86-му віці.

Народні традиції та обряди

На день Никона прийнято було прославляти Сонце.

  Дантес і Дорофєєва поділилися з прихильниками романтичними фотознімками

Згідно з віруваннями, в цей день, ранні світанкові сонячні промені і запалені в напівтемряві лампади відганяють нечисту силу від будинку, а молитва святому Никону, прочитана 24 грудня є особливо сильною і здатна позбавити від хвороби.

У цей день в народі було заведено загадувати найпотаємніші бажання. Щоб воно збулося, необхідно було відірвати гілку у яблуні, поставити її в відро з водою і тричі обійти, промовляючи заповітну мрію про себе. Якщо до Різдва гілка розпуститися — то все обов’язково збудеться, якщо ні- то і чекати нічого не варто.

Вечір використовувався молодими неодруженими хлопцями для ворожби на любов. Для цього на ніч піч спеціально топили мокрими дровами, а коли з пічної труби починав валити густий дим, треба було вийти у двір, стати до нього передом і прошепотіти любовну змову. Вважалося, що коханій точно не уникнути заміжжя.

Прикмети

  • Якщо сонце в цей день яскраве — чекайте швидких морозів;
  • Пролили їжу з посуду — захворієте;
  • Над деревами низько літають ворони, і ніяк не заспокояться — чекайте сильну бурю;
  • Білки в купу в дуплі збираються — попереду жорстокі морози.