День Власія, також званий Коров’ячим святом, відзначається 24 лютого. Святого Власія асоціюють з язичницьким богом Велесом (Волосом), вважається, що це один і той же персонаж. Цей факт робить свято священномученика Власія одним з найбільш суперечливих і незвичайних, інформує Ukr.Media.

Крім слов’ян, свято відзначають фінно-угорські православні народи. За місцевими переказами, якийсь чаклун перед смертю наказав дружині покласти його в труні обличчям вниз, щоб він не став злим духом, але дружина забула про це. Після похорону чаклун встав з труни, прийшов додому до своєї дружини і напав на новонароджене теля, намагаючись його з’їсти. Тоді з’явився Власій і вигнав дух чаклуна. Саме після цього день святого Власія став особливо шанованим.

Історія свята

Жив Власій в III-IV ст., служив єпископом. Перекази розповідають про нього як про людину з твердим характером і великою силою волі. Він був підданий гонінням, тортурам, а після — болісній смерті в Севастії, за те, що відмовився відректися від Христа. Так Власій став святим великомучеником.

Нині тільки за відданість Христу шанують Власія. За переказами, під час гонінь Власій ховався в горах Аргоса, і жив там з дикими тваринами, які не лише не нападали на нього, а й служили йому. Власій зцілював і благословляв тварин, і ймовірно саме тому люди провели паралель між ним і богом Велесом, з’єднавши їх в єдиний образ.

Як не дивно, християнська церква не перешкоджає подібній асоціації святого мученика і язичницького бога. Таким чином і з’явилося свято день Святого Власія (Велеса).

Традиції та обряди

Всі святкування на Русі супроводжувалися великим бенкетом, особливо в селах. Існувала думка, що ті, хто не дотримуються традиції і не влаштовують святкування, накликають біду на свій будинок і худобу. І попри те, що день Власія відзначається в холодному лютому, він не ставав винятком: люди збиралися в центрі свого поселення, запалювали багаття, танцювали і веселилися. Головною стравою дня ставало печеня, худобу для якого теж за традицією різали в цей день. Не можна було вбивати тільки корів — це могло розгнівати Власія.

  Стало відомо про результати розтину тіла Юлії Началової

До речі, корів в цей день годували тільки кращими кормами, давали пити святу воду, гладили їх і співали їм пісні, благаючи Власія благословити худобу на хороший отел і великі надої.

Господаркам будинку у день Власія неодмінно потрібно було випити медовухи: за повір’ями, це позитивно впливало на урожай протягом усього року.

У свято пекли пампушки, млинці, носили молоко в храми, де цілий день співалися молебні, в дар Власію. У деяких регіонах з тіста пекли копита.

Крім того, в цей день всі обов’язково повинні були допомогти жебракам і бездомним. Зазвичай це пов’язують з часом гоніння Власія і з тим, що він пізнав, як важко бути без житла і їжі.

Нерідко у свято люди влаштовували торги. Вважалося, що в цей день жоден покупець або продавець не зможе обдурити, тому що буде покараний Власієм на все життя.

Прикмети

  • У день Власія в деяких поселеннях проводився обряд вигнання “смерті худоби”. Всі чоловіки і діти замикалися вдома, а жінки обходили село по колу і співали пісні на славу Власію, щоб той прогнав смерть. Якщо на шляху жінкам зустрічалася тварина, вони її наздоганяли і вбивали — вважалося, що це смерть у тваринному образі намагається сховатися від вигнання.
  • Працювати у свято Власія вважалося жахливим гріхом. Однак якщо ця робота була пов’язана з худобою, то вона не лише не заборонялася, а й заохочувалася.
  • Саме цей день вважається днем, коли зима починає втрачати свою силу.
  • З днем Власія пов’язано багато прикмет. Наприклад, якщо в цей день все ще лежить сніг — травень буде трав’янистим.

Безумовно, всі традиції і обряди в ім’я святого Власія залишилися в далекому минулому. Однак багато людей і до цього дня дуже шанують Власія, читають молитви, звертаючись до нього за благословенням і захистом.

  Анна Седокова показала відео, де в 16-річному віці вступає до вишу