24 липня — Ольга Страдниця: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні з дому не можна нічого віддавати і позичати — у господарстві почнуться проблеми.

Коріння старих слов’янських свят несе в собі відбитки язичницьких вірувань наших предків. Хрещення Русі додало до них лише зовнішню оболонку православної обрядовості, не змінивши при цьому витоки народної культури, інформує Ukr.Media.

Одним з таких свят є Ольга Страдниця. Його відзначають щороку 24 липня. У церковній традиції в цю пору шанується пам’ять рівноапостольної княгині Ольги (Олени після хрещення). У цей день проходять іменини Ольги та Олени.

Прізвисько Страдниця свято отримало за пік посадково-польових робіт, що припадає на цей час.

Історична довідка

Рівноапостольна княгиня Ольга народилася близько 920 р. н. е. в стародавньому князівському роду Ізборських. Завдяки високому становищу, з дитинства дівчина отримала всебічну обширну освіту: вона вміла писати, читати і рахувати, знала кілька іноземних мов і основи природничих наук.

До досягнення повноліття княжну видали за київського Князя Ігоря, від якого вона встигла народити сина Святослава, перш ніж князь був зрадницьки убитий під час візиту в сусіднє древлянське плем’я.

Ольга жорстоко помстилася за смерть чоловіка, в цілому винищивши понад 5000 древлян. Але з часом біль від втрати поступилася місцем державним справам, а разом з ними і духовній освіті.

Ольга активно цікавилася закордонними справами і дізнавшись про християнство побажала долучитися до нової релігії безпосередньо в столиці Візантії Константинополі. Велике місто справило на неї незабутнє враження. У Софійському соборі вона прийняла хрещення під ім’ям Олени, а в рідний Київ повернулася вже ревною християнкою.

Вдома княгиня активно проповідувала нову віру і змогла переконати прийняти хрещення багато сотень своїх підданих. На жаль, її син і спадкоємець княжич Святослав не послухав порад матері і продовжував упиратися в язичництві.

  Померла вдова Василя Стуса

Ольга не стала наполягати на своєму і привила основи істинної віри онукам. Згодом один з них: київський князь Володимир Красне Сонечко у 988 році провів повне хрещення Русі. Під час його правління вже покійна княгиня Ольга була зарахована до лику святих.

Народні традиції та обряди

На Ольгу Страдницю збирали жито і починали просушувати сіно. Селяни підносили молитви до святої, щоб та вберегла збиральний сезон від проливних дощів.

Також в цей день перед північчю, коли в небі добре проглядалися Стожари (простонародне позначення зоряного скупчення в сузір’ї Тельця) старші члени сім’ї читали охоронну змову від злих духів і пристріту на здоров’я дітей.

Повір’я та прикмети

  • Небо вільне від хмар, але все одно грім чутно — до сильних злив;
  • У ніч на 24 червня на небесах зірки ясно сяють і Стожари чітко видно — осінь прийде пізно, а урожай буде рясним;
  • Вранці на небі хмари і грім гримить — гарний час для риболовлі;
  • П’явки на поверхню боліт випливають — до бурану;
  • Павук в центрі павутини застиг — до дощу;
  • Горобці під дах ховаються — до вечора похолодає і піде сильний дощ;
  • Дятел в лісі цілий день стукає і не замовкає — майбутня ніч буде холодною, а найближчі дні вітряними і дощовими;
  • Миші в погребі голосно пищать — до похолодання.