До цього дня всі роботи в городі і полі повинні бути завершені.
Федорини вечірки — релігійне, народне свято. Воно відзначається щорічно 24 вересня (або 11 числа за старим стилем). Дата присвячена гріху, мандрам, спокуті преподобної Феодори Олександрійської, жорстоко обдуреної, після вимушеною стати черницею. Щороку православні віруючі шанують її жертву, страждання, які свята прийняла покірно, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Жінка на ім’я Феодора жила в Олександрії в 5 столітті, була молода, красива, заміжня і щаслива. Так сталося, що вона стала дуже цікава впливовому городянину. Він залицявся, пропонував стати коханкою, але Феодора була непохитна, чоловік постійно отримував відмову. В його душі дозрів злий, підступний план. Чоловік вирішив обдурити жінку, підкупивши звідницю. Феодорі повідомили, що немає гріха в зраді, якщо вона здійснена вночі. Лише на ранок, після зради, вона зрозуміла всю тяжкість скоєного гріха, горю її не було кінця. Змучена тяжкістю своєї провини, Феодора щодня піддавала себе самокатуванню, зненавиділа грішне тіло. Знайома настоятелька-ігуменя бачила страждання нещасної жінки. Вона зглянувшись, нагадала Феодорі про історію Марії Магдалени. Та прийняла рішення стати черницею, не повідомивши чоловікові. Побоюючись, що він знайде її в обителі, жінка постригла волосся і одяглася в чоловіче вбрання. Відтоді називали її новим ім’ям — Федір.
Про Феодора ходили легенди, жінка вела праведний, богобоязливий спосіб життя. На нелегкому шляху до очищення тіла і душі, новоспечений чернець Федір пройшов безліч випробувань. В один зі звичайних днів він попрямував на ринок по хліб. Федір так сподобався дочці місцевого настоятеля храму, що вона всіляко намагалася привернути увагу молодої людини. Федір категорично відмовив дівчині, чим дуже розлютив. На зло вона завела роман з іншим чоловіком, після чого завагітніла, а батьком оголосила Федора. Батькові своєму вона сказала, що дитя від подорожнього (тобто від Феодори). Ігумен пред’явив звинувачення настоятелю монастиря, в якому жив Федір, але йому не повірили. Дитина ж через дев’ять місяців була залишена біля воріт обителі. Феодору з ганьбою виставили разом з немовлям, не знаючи, що вона жінка. Багато днів вони поневірялися по пустелі на межі життя і смерті. Але Феодора була прощена після віщого сну настоятеля монастиря. Її повернули, дозволивши залишитися Федором. Тіло і душа її були очищені. Чоловік дізнався про жертву Феодори лише після смерті дружини і був так вражений, що прийняв постриг сам.
Традиції та обряди
До кінця вересня, зазвичай, на Русі починався період дощів, сльотавої погоди, бруду. У народі це означало остаточне становлення осені, відхід літа. Тому в Федорини вечірки збирався останній урожай овочів. Зазвичай це була цибуля, капуста. Також бджолярі ховали на зиму в тепле місце вулики з бджолами. До речі, назва свята була вибрана через звичай жінок ввечері збиратися, рубати і готувати капусту до закваски. Такі посиденьки тривали протягом 2-х тижнів. Протягом цього періоду щодня на столах красувалися страви з цього овочу.
Прикмети
- Федорини вечірки були переломною датою. Осінь вступала в права, літо йшло до наступного року.
- 24 вересня ходили дивитися на сходи озимих. Якщо вони були міцними, то урожай повинен бути багатим.
- Починати глобальні справи в цей день було не можна. Вважалося, що починання закінчаться невдачею.
- Якщо дикі гризуни запасалися на зиму особливо ретельно, то бути зимі холодній, суворій.
- У небі парять чайки — до вітряної, сухої погоди.
- За котячими зіницями вимірювали тиск. Якщо зіниці вузькі — значить тиск низький, і навпаки.