Вважається, що у кого в цей день бруд у будинку, у того буде цілий рік бруд в гаманці, замість грошей.

День Філіпа справляється 24 жовтня. Православні сьогодні шанують одного з апостолів — Філіпа — учня Ісуса. Для селян це був день, коли возам із зерном заважала проїхати сльота на дорогах — тяганина, як її називали, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Філіп з Віфсаїди після Вознесіння Господа відправився нести Слово Боже в Грецію і сусідні з нею держави. За переказами, до його діянь можна віднести воскресіння немовляти. Одного разу, щоб приборкати розлючений натовп, він оживив випадкового мертвого чоловіка, чия похоронна хода проходила повз. Так само, коли за ним були відправлені найманці, то всі вони раптово осліпли, але Філіп повернув їм зір, а ватажок їх загинув. Завдяки цим чудесам, йому вдалося звернути у віру багатьох язичників. У апостола було чотири дочки, всі вони вміли бачити майбутнє. Відома одна робота, яку він залишив після себе “Євангеліє від Філіпа”, де зібрані висловлювання Христа, а так само йдеться про особливу любов Ісуса до Марії Магдалени — однієї з учениць.

Слов’янська версія свята виникла задовго до церковної, як відомо, і назву йому дали тяганина. Слово це пішло від способу виготовлення золотих і срібних ниток. Це був досить важкий і тривалий процес. Було потрібно з тонкого дроту витягнути і скрутити нитку. Пізніше так стали називати будь-яку довгу і трудомістку справу, якою є доставлення зерна, спочатку на млини, потім в комори.

Мало того, що дощі розводили сильний бруд на дорогах, так зверху міг ще випасти сніг, що дуже ускладнювало рух возів.

  Оприлюднено текст, який суд вимагає вилучити з книги про Василя Стуса

Традиції та обряди

Було прийнято сьогодні гадати. Найчастіше по свіжому снігу і льоду, якщо вони з’являлися до цього часу.

Снігопад з ранку обіцяв холодну зиму. Якщо випадав сніг і не танув протягом дня, то це віщувало великі доходи. По льоду річки потрібно було сьогодні пройтися, а потім кинути монетку через плече — це віщувало удачу в грошових справах. Якщо все ще продовжувало падати листя, то майбутній рік обіцяв бути важким.

Існував обряд, щоб відвадити від будинку поганих людей. Жінки пов’язували палиці в пучок і підмітали таким віником двір від порога до хвіртки.

Зазвичай до цього часу домашню худобу вже не випускали пастися, але в цей день її обов’язково виводили на вулицю. Вважалося, що Філіп «дивиться і зцілює» таким чином тварин, вони будуть перебувати під захистом протягом всієї зими.

Так само до дня Філіпа вже закінчувалися усі свята і гуляння. Молоді дівчата, які збирали до цього трави, кору, корінці та інші складові, були зайняті виготовленням оберегів, амулетів, змов, а інші пряли, вишивали.

Прикмети

  • Якщо вночі був ясний місяць — будуть сильні морози; ховається за хмарами — чекайте швидкого снігопаду.
  • Опустився туман — чекайте відлиги.
  • Північний вітер обіцяє різке похолодання.
  • Зима буде дуже холодною, якщо миші часто вилазять з нір в пошуках їжі.
  • Якщо курки вже сіли на сідала, то скоро будуть морози. Тим вони сильніші будуть, чим вище сидить курка. Те ж саме означає, якщо гуси ховають голови під крила.
  • Народжені в цей день — найздоровіші і кмітливі діти. Дарувати їм слід прикраси з гірського кришталю.