25 липня — Прокл Плакальник: історія, традиції та прикмети свята. Роса сьогодні вважається цілющою — нею вмивалися, протирали очі, щоб зір ставав кращим.

Народні старослов’янські свята гармонійно поєднують в собі елементи дохристиянських язичницьких вірувань і церковної православної обрядовості. Як приклад тут можна привести народне свято Прокл Плакальник. Воно відзначається щороку 25 липня. За церковним календарем в цю пору шанується пам’ять братів-мучеників Прокла та Іларія, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Брати жили на рубежі 1 і 2 століття н.е. в грецькому місті Каліпта. Вони були художниками і в тому числі займалися розписом базилік християнських монастирів і храмів.

В цей час Римський престол зайняв імператор-язичник Троян, першим указом влаштував масові гоніння на християн. Прокл і Іларій були відомими майстрами: їх фрески і розписи прикрашали безліч християнських храмів. Тому вони були схоплені одними з перших і піддані жорстоким тортурам з метою відвернути їх від істинної віри.

Але Іларій з Проклом твердо трималися і лише старанно молилися Господу. У перерві між катуваннями, уві сні братам з’явився ангел Господній, який передрік руйнування міста якщо гоніння на християн не припиняться. Про все це мученики наступного дня на суді особисто повідали римському наміснику. Але той тільки розсміявся у відповідь і велів продовжити тортури.

У той же вечір в Каліпті і околицях стався сильний землетрус, що зруйнував більшу частину міських будівель. У відповідь братів звинуватили в чаклунстві і посилили тортури. Поки Іларія жорстоко били палицями, Прокла прив’язали до колісниці і змусили бігти за нею.

Коли того остаточно покинули сили, святий звернувся з гарячою молитвою до Господа про позбавлення від мук. Господь почув його благання і зупинив екзекуцію. Коні і кати застигли соляними стовпами, а деспотичного намісника скрутив різкий біль. Він пройшов після того, як володар привселюдно визнав Христа істинним Богом і підписав документ про припинення гонінь на християн у ввіреній йому області.

  Співачка Санта Дімопулос опублікувала миле фото зі своєю донькою

Але марнославний деспот не зміг пробачити Прокла, і таємно найняв вбивць, жорстоко розправившись з Іларієм. Під час відспівування брата, стражники схопили самого Прокла, прив’язали того до стовпа, випустивши в нього десяток стріл. Святий до останньої миті свого життя молив Всевишнього, щоб той простив язичників, того що не відали, що творили.

Народні традиції та обряди

На Прокла Плакальника в народі було прийнято збирати ранкову росу. Люди вірили, що в цю пору вона володіла особливими цілющими властивостями. Для збору роси на полі розтягували чисте лляне полотнище, поки воно повністю не просочувалося. Після чого вся отримана вологу викручувалася в глиняну посудину. За допомогою роси люди “лікувалися” від онкологічних захворювань, безсоння, застуди та інших хвороб. Жінки робили примочки і омивали росою обличчя. Вважалося, що вона молодила шкіру.

Повір’я та прикмети

  • На 25 липня з ранку густий туман стоїть — роси буде в надлишку;
  • Якщо туман до полудня не проходить — чекайте до вечора дощу:
  • Мошкара над водою низько літає і хмарою в’ється — різко похолодає і три дні ще мрячити буде;
  • Кури у дворі не гуляють і погано несуться — осінь буде ранньою, холодною і вітряною.