25 серпня — Фотя Повітенний, день Фотія і Аникити: історія, традиції та звичаї свята. Не можна сьогодні ходити на горище — можна роздратувати Домового.

Народне свято Фотя Повітенний встановлене на честь Нікомедійських великомучеників Фотія і Аникити, постраждалих за часів гонінь християн. Страстотерпці прийняли страждання за викриття ідолопоклонників і проповідування слова Господнього, не боячись розправи і фізичних мук. Їх пам’ять звершується 25 серпня православними віруючими по всьому світу, інформує Ukr.Media.

Історія житія святих

Аникита і його племінник Фотій народилися в Нікомедії, центрі малоазіатської Віфінії. Про дитинство і юність праведників достеменно нічого не відомо. За регіоном їх проживання пануючий правитель Діоклетіан підняв хвилю християнських гонінь. Він віддав наказ встановити на головній площі різні знаряддя для тортур, щоб лякати християн, — котли, рожни, залізні кігті, колеса. По римській території були розіслані імператорські укази про упіймання єретиків, які дозволяли знущатися до смерті і мучити бранців.

Аникита наважився особисто з’явитися до Діоклетіана і проповідувати перед ним слово Господнє, викриваючи ідолопоклонників. Збожеволілий від люті государ був не в силах більше слухати подібні промови і наказав негайно відрізати святому язик. Однак, і після цього коміт зміг нести вчення Христове в маси. Аникиту довгий час болісно катували, били воловими жилами і прутами так, що плоть оголювала кістки, але він мужньо і смиренно переносив всі випробування. Тоді за велінням царя на арену був випущений голодний лев, і проповідник був кинутий до нього на розтерзання. Раптово звір заспокоївся і став лагіднішим нешкідливого кошеня — став ластитися до чоловіка, гладити його лапою по одязі і віддано дивитися в очі. Мученик продовжував молитися Всевишньому за порятунок заблукалих душ і прощення їм гріхів земних. Як тільки читання було закінчено, Нікомедію вразив землетрус, надри розверзлися, стіни будівель обрушилися на єретиків і позбавили їх життя. За указом імператора чоловіка засудили до усікновення глави, але лише кат заніс знаряддя над його тілом, як втратив свідомість. Потім християнина прив’язали до катівного колеса і стали обертати над полум’ям, обпалюючи його залізними прутами. Благав Аникита Отця Небесного і пута розв’язалися, звільнивши його змучене тіло.

  Успіння Пресвятої Богородиці 28 серпня: що можна, а що не варто робити у свято

Племінник його, не в силах терпіти бузувірство, вийшов з натовпу і заступився, обійняв бранця і поцілував. Обох віруючих ув’язнили в темницю, де не давали ні їжі, ні води, а через 3 дні знову представили перед судом і повеліли відмовитися від Ісуса. Озвучивши відмову страстотерпці негайно були повішені на диби, їх рани обпалювали вогнем, били камінням, стругали кігтями тілеса. Але болю вони не відчували, оскільки Господь допомагав їм долати мучеництво. Після цього правитель повелів спорудити і топити величезну піч для вбивства, але десятки небайдужих людей встали на захист Фотія і Аникити. Всі вони були живцем спалені і загинули з молитвою на устах. Коли полум’я розсіялося, побачили присутні, що тіла залишилися неушкоджені і волосся ціле, і увірували в Бога.

Традиції та звичаї свята

У народі переддень свята часто пов’язували із заходами з прибирання забутих і нежитлових приміщень. Такі споруди називали повітками, що дало назву даті. На переконання селян не можна було допустити, щоб сам чорт ногу на повіті зламав. Тоді ж проводили обряди з вигнання і відлякування нечистої сили. Робили це за допомогою спеціального заздалегідь заготовленого віника з вересу, яким “вимітали” бісів.

У багатьох регіонів в цю дату починали посів озимих. А ось наступний тиждень після Фотія Повітенного вважався несприятливим для посіву хліба, тому як борошно з помелу вийде з мошками, червиве, а вивести таких паразитів неможливо.