27 червня — Єлисей Гречкосій: історія, традиції та прикмети свята. У цей день селяни продовжували сіяти пізню гречку.

Єлисей Гречкосій — народне торжество на честь єврейського пророка, що святкується 27 червня кожного року. Згідно зі старим календарем, це чудове свято народ відзначав 14 червня. Дивовижну назву свято отримало через посівну пору гречки. Селяни покладали великі надії на гречку. При гарному врожаї можна було не бояться голодної зими. Згідно з легендою, гречка надавала сили і додавала розуму. Для посіву зазвичай вибирали сонячний день. Говорили, що посів гречки в ясну погоду забезпечить багатий збір врожаю, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Єлисей народився у родині багатого єврея. Немовля прозвали Еліша. Його батько був хліборобом. За історичними даними жив Єлисей у X-IX ст. до Різдва Христового. Його народження ознаменувалося дивним явищем. Встановлена в Силомі золота статуя божества у вигляді корови, при появі на світ малюка видала крик. Диво, що сталося, люди сприйняли як знак з небес.

У північній частині Йорданії є місто Авел-Мехол — місце народження Єлисея. Тут він жив, допомагав батькові в польових роботах. Уже в зрілому віці його відвідав пророк Ілля з бажанням взяти Єлисея до себе в учні. Молодий чоловік недовго думаючи попрощався зі своїми рідними і пішов з пророком. Пройшли роки, перед смертю Ілля зняв з себе верхній одяг і накинув на Єлисея, передавши йому таким чином свої передбачення. Пророк Єлисей був також чудотворцем.

Люди любили Єлисея, поважали його за прямоту, безстрашність перед невіглаством. Він висміював ідолопоклонників. Перед його гострим язиком всі були рівні: прості люди, багатії, царі. Єлисей ніколи не відмовляв людям, які потребували його допомоги, приходили з проханнями до нього з ім’ям Бога на устах. Переказ розповідає, що великий Чудотворець зумів вилікувати дитину від смертельної хвороби, очистити джерело, врятувати іудейських воїнів від спраги в пустелі. Великий пророк не любив кривдників. Якось невгамовна дітвора стала його дражнити. Через кілька днів дітей розтерзали ведмедиці. Йшли чутки, що Єлисей закликав звірів в покарання за знущання.

  The Guardian: Львів є живим музеєм імперської Європи

Близько 70 років Єлисей займався пророцтвом і творив чудеса. Він пережив 6 ізраїльських царів. Єлисей міг звинувачувати їх у нечесності, картати за злодіяння, боячись бути покараним. Цікаво, що великі правителі прислухалися до його слів, приймали поради. Єлисей Гречкосій помер на початку IX століття, проживши близько століття.

Традиції та обряди

За традицією гречку починали сіяти ще до настання дня торжества. Посіяне саме 27 червня насіння давало багатий урожай великої, густої гречки. У день торжества, перед початком посіву селяни бажали сонячну, суху погоду, щоб земля була не вологою. Коли посів завершувався вони йшли до кропиви, просячи у неї дощ, який сприяв швидкому проростанню сходів.

У день пам’яті Єлисея Гречкосія за звичаєм освячується одяг (нижня і верхня білизна). Після цього ритуалу, людину, що наділа його чекали удача і благополуччя. Освячували насамперед подаровані або залишені у спадок речі, а також одяг, надітий в перший раз в новому році. Ритуал проводився над білизною, яку незручно було носити. Підозрювалося наведене на речі псування, що і викликало незручність в носінні. Освячення полягало в пранні речей у джерельній, святій і непочатій воді.

Предки вірили, що в гречаній крупі мешкає гречишниця — добрий дух, що надає багато сил, наповнює добротою душі людей. Майбутні мами перед появою малюка йшли в поле і кілька разів походжали по ньому, щоб дитина народилася здоровою, в легких пологах. В поле ходили хворі, щоб позбутися недуги. Якщо, крім самого свята намічалося якесь застілля, варили гречку. Її було прийнято їсти з маслом або залиту молоком.

Прикмети

  • Суха, сонячна погода в свято — до хорошого врожаю.
  • Якщо на 27 червня починається сильний зливовий дощ, потрібно чекати дощової погоди 7 днів.
  • Велика кількість мошкари — багато грибів і ягід в лісах.
  • Спокійна, тиха поведінка качок — наступ грози.
  • Спів півня в недозволений час — похмура, сира погода.
  Учасник "Вар'яти-шоу" Володимир Жогло одружився: перші сімейні фото щасливої пари