У цей день селяни займалися по господарству – кололи дрова і «обходили худобу».

День Ніни — свято, яке назване на честь грузинської дівчини Ніни, яка відкрила шлях християнства для свого народу в четвертому столітті, інформує Ukr.Media.

Друга назва “обряди худоби” сягає корінням у звичаї доглядати за домашніми тваринами. За старих часів благополуччя сім’ї безпосередньо залежало від стану худоби, тому поводилися з тваринами гідно. З приходом християнства, як це часто бувало, свята об’єднували, народжувалися нові традиції, обряди і прикмети. Але і старі ніхто не забував.

Історія свята

Святу Ніну шанують в православ’ї за просвітницьку діяльність. З 12 років вона жила в Єрусалимі, вивчаючи Святе Письмо. Почувши придання про те, що Хітон Господа був перенесений до Грузії, де ще вірили в язичницьких богів, Ніна стала молитися про апостольський шлях служіння Богу. У Єрусалимі патріарх благословив сміливу дівчину, і вона вирушила в 319 році до Грузії. У столиці проповідниця жила в будинку садівника, дружина якого страждала від безпліддя. Ніна зцілила його дружину, про що дізналися всі в окрузі. Потім вона вилікувала грузинську царицю, яка теж стала християнкою. Однак цар Міріан хотів знищити Ніну жорстокими муками. Природне знамення (сонячне затемнення) врятувало дівчину, а цар втратив зір. Ніна зцілила Міріана, після чого він хрестився разом зі своїми слугами.

Безсумнівно, такі здібності, віра і вистражданий життєвий шлях залучали людей, охочих знайти заступництво, допомогу і керівництво.

Завдяки Ніні в Грузії спорудили християнський храм. Цар Міріан попросив прислати з Константинополя єпископа, священників, дияконів, щоб ті вели служби, вчили народ. Так православ’я міцно утвердилося в Грузії, а образ просвітниці Ніни назавжди залишився в пам’яті народу. День Ніни відзначається 27 січня разом з Днем скотини. У народі так і кажуть: “на святу Ніну догоджай худобі”.

  Найкращі фільми з осіннім настроєм, що зігрівають у червоно-жовті дні

Традиції та обряди

Щоб доглядати за домашніми тваринами належним чином потрібно багато працювати: прибирати хліва, перевіряти корми, відмивати і чистити тварин.

У цей день худобу немов балували: пригощали овочами, хлібом, ніжно розмовляли з нею, протирали очі для зміцнення зору. Звичайно ж, всі обряди супроводжувалися молитвами і співами.

Люди старшого покоління розповідали молодшим про Святу Ніну, вчили їх доглядати за тваринами, любити їх, піклуватися.

Прикмети

  • Сніговий іній на деревах і чагарниках — скоро потеплішає.
  • Важкі снігові хмари — посиляться морози.
  • Блідий місяць — чекайте снігопад.
  • Мерехтливі зірки — буде сильний мороз.
  • Неспокійна поведінка птахів — до хуртовини і заметілі.