Онисим Вівчар — один із днів у слов’янському календарі, присвячений пам’яті Святого Онисима. Він був одним з апостолів Ісуса Христа, які проповідували його вчення в першому столітті. У 54-68 роках був єпископом у Візантії. Православна церква шанує апостола 28 лютого, інформує Ukr.Media.

Свято пам’яті Онисима Вівчара відноситься до народно-християнських свят, тобто об’єднує в собі християнський світогляд і фольклорні традиції.

Історія свята

Святий Онисим згадується в Новому Завіті. Він був рабом знатної людини на ім’я Філімон. Жив у Колосі — місті, розташованому на території сучасної Туреччини. Чоловік втік від свого господаря, ймовірно провинившись перед ним, до Риму. Там втікач потрапив у в’язницю. Тут Онисиму пощастило зустрітися з апостолом Павлом. Ця зустріч змінила все його життя: Павло, просвітив нового знайомого і охрестив його. Перебуваючи у в’язниці, Онисим усім прислуговував своєму вчителю. Апостол Павло направив його назад до його господаря Філімона, а того переконав прийняти колишнього раба свого, як брата.

В кінці 19 століття англійський письменник Едвін Ебботт на честь святого написав роман на релігійну тематику і назвав його «Онисим».

Традиції та обряди

Виникає логічне запитання: з якої причини до імені Онисима було приєднано ім’я (або прізвисько) Овчар?

На Русі Онисим шанувався як покровитель вівчарства. У день його шанування вівчарі проводили особливий ритуал, щоб вівці не хворіли і давали хороший приплід. Вони «окликали» зірки. Це відбувалося таким чином: ввечері вівчар виходив з дому і на всі чотири сторони світу кланявся по тричі. Після цього, ставши на руно (знятий вовняний овечий покрив), вимовляв особливу змову. Це своєрідне звернення до зірок з проханням засвітитися яскравіше і висвітлити овець, щоб народилося нових овець більше, ніж є зірок на небі. Невипадково в змові селяни зверталися до зірок.

  У Львівському муніципальному мистецькому центрі триває виставка «Вільна музика»

Коли на Русі було запроваджене християнство, свято було перейменоване на честь апостола Онисима, який, звичайно, не мав до цього моменту ніякого відношення до даного ритуалу. Як логічний підсумок, в народі цей день придбав назву свято Онисима Вівчара.

Щоб насіння для посадки мало відмінну схожість, селяни проводили такий ритуал: насіння різних культур протягом трьох днів на зорі виносили на мороз, а потім прибирали їх до посіву нового врожаю.

Прикмети

Як і на багато інших свят, існував цілий ряд прикмет, які були пов’язані з цим святом:

  • У цей день зима з весною зустрічаються. Борються, хто кого переможе. По погоді визначали, чи триватиме ще зима або весна рання буде.
  • Якщо в річках піднімалася вода, то сінокіс обіцяв бути цього року хорошим.
  • Якщо в цей день з дому селяни відправлялися в далеку дорогу, то обов’язково брали з собою трохи землі від рідного дому і вірили, що отчий будинок і своя, рідна, земля будуть оберігати їх в дорозі.