28 жовтня — Єфимій Осінній: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна набирати воду з колодязя — вона може принести людям хворобу.

Єфимій Осінній, християнське свято, що відзначається в жовтні, 28 числа щорічно на честь православного святого, мученика-ченця, ієродиякона, аскета Євфимія Солунського, Нового, інформує Ukr.Media.

Життя святого

Святий Єфимій народився і жив у Палестині в IX столітті. Його батьки, прості християни, дали синові ім’я Микита. З їхньої волі він рано завів сім’ю, але коли йому виповнилося 18 років, вирішив стати ченцем. У монастирі на горі Олімп він прийняв постриг і отримав нове ім’я — Єфимій. Служив в обителі Пісідіон, поки не дав клятви суворо дотримуватися правил аскетизму. Після цього він з відлюдником Йосипом оселився на Афоні. Там преподобні займалися умертвінням плоті заради винищення плотських бажань і гріховності.

Про подвижницький подвиг стало відомо в окрузі і до ченця потягнулися люди. Тоді Єфимій усамітнився на острові. Після повернення в Салоніки він послідував подвигу стовпників, які безперервно молилися на кам’яному стовпі.

За своє довге життя (помер в Палестині в 74 роки) він встиг відновити церкву Св. Андрія і побудувати жіночу чернечу обитель. Мощі преподобного Єфимія Нового Фессалонікійського зберігаються в місті Салоніки, в базиліці Св. Дмитра.

Обряди і вірування

Єфимій Осінній називається бджільником, тому що бджолярі готували вулики до зимівлі. Чоловіки валяли на зиму валянки, ремонтували с/г інвентар, готували сани. Жінки тріпали льон, а результат роботи виносили на загальний огляд: у кого краще.

Вважалося, що нечиста сила повертається в будинок після літньої відсутності. Вона заважає працювати: плутає нитки в ткацьких верстатах, б’є посуд, псує їжу, лякає. Особливо вона любила сідати біля ткаль. Щоб її прогнати, жінка повинна була перехреститися і звернутися за допомогою до Єфимія. У святого просили миру і благополуччя в родині, позбавлення від нечисті і гріховної пристрасті.

  Троїцька субота у 2019 році: традиції свята

Прикмети

Про цей день народ говорив, що від єфимієвого холоду коріння рослин із землею змикається, всі комахи ховаються на зиму в траву, природа засинає.

Негоду віщують такі прикмети:

  • хмари пливуть над висхідним сонцем і кучкуються;
  • весь день свистить сова-сплюшка;
  • знижується атмосферний тиск.

Тепло віщували ясно-синє небо, тьмяні зірки, літаючі комарі. Поява комах означала теплу зиму.

Про настання морозу зі снігопадом судили по чистому вечірньому небу і багряному обрамленню різної форми навколо Місяця. Морозну погоду на 2 тижні передбачали по червоних колах навколо Сонця. Але найбільше чекали снігу: якщо його надує — буде хороший урожай хліба.

Ті, хто народжуються на Єфимія, сповнені сил і енергії, душа колективу і хороші організатори.