Селяни в цей день до першого весняного виїзду готували вози: «На Саввіна сани сховай, а віз діставай».

Народне свято Саввін день відзначається 29 березня 2020 року (за старим стилем — 16 березня). У православному церковному календарі це дата вшанування пам’яті мученика Саввіна Єрмопольського (Єгипет). У давнину цей день повністю присвячували возам — основному виду транспорту тих часів. Звідси й назва «Возний день», інформує Ukr.Media.

Історія

Про святого мученика Саввіна відомо дуже мало. Він жив в III столітті нашої ери. Був головою міста Гермополя (Єрмополя) в Єгипті. В часи гонінь на християн при імператорі Діоклетіані, який славився жорстокістю боротьби з християнським віросповіданням, Саввін сховався в селі. Його вмовили на це друзі по вірі. Вони не хотіли втратити свого товариша і наставника.

Але жебрак, якому Саввін до цього багато разів допомагав грішми та харчами, продав його за дві золоті монети. Він дізнався про те, де ховається святий і його друзі. Чоловіків схопили і доставили на суд до правителя. Після того, як вони одностайно відмовилися змінити свою віру і принести жертву язичницьким ідолам, їх піддали безлічі жорстоких тортур, а потім втопили в Нілі. Це трапилося у 287 році.

Традиції та обряди

У давнину чоловіки в цей день оглядали вози на предмет поломок, обновляли голоблі, колеса, обода. До цього часу танув сніг, а дороги підсушували вітри і сонце. Сані вже не підходили для їзди. Необхідно було пересідати на вози. Після зимового простою вони часто вимагали невеликого ремонту.

Традиція огляду техніки збереглася і до наших днів. Чоловіки і жінки присвячують Саввін день своєму транспорту. Настає пора його «перевзути», перевірити оливу, гальмівну рідину, відбалансувати колеса, оглянути підвіску, пильовики та інше. Багато станцій техобслуговування 29 березня працюють «до останнього клієнта».

  Дуже потужні молитви

Починається сезон мотоциклів, скутерів та велосипедів. Їх господарі не менше піклуються про свій транспорт. За традицією, в цей день вони роблять перший весняний виїзд.

Прикмети

  • Якщо 29 березня тепло, то весна буде такою ж.
  • Хмари пливуть високо — чекай доброї погоди.
  • Одночасний приліт великої кількості птахів говорить про те, що сезон буде теплим.
  • Горобці купаються і голосно цвірінькають, значить, дні будуть погожими.