Тихон Тихий — свято, що відзначається православною церквою. Присвячене воно Тихону Амафунтському з острова Кріт. Святкується 29 червня (за старим стилем — 16 червня). Це день народження святителя, який проповідував християнство все своє життя. У цей день церква поминає ще двох святих з ім’ям Тихон: Тихона Мединського і Тихона Луховського, інформує Ukr.Media.
Народ лагідно назвав свято Тихон Тихий або Тихон Утішитель, пов’язуючи з природними явищами, що відбуваються в цей день. Дивовижний спокій і тиша наступали в природі.
У свято зверталися з молитвами до Святого про допомогу вгамувати занепокоєння і страх, вилікувати від зубного болю.
Історія свята
Історія свята пов’язана з Тихоном з Амафунта. Народився хлопчик в заможній родині християн в кінці IV століття. Батьки ростили його в повазі і благочесті до Святого Письма. З ранніх років юнак вражав своїм благочестям.
В юності демонстрував незвичайні здібності творити чудеса, цитуючи Святе Письмо. Відправлений на продаж хлібів, хлопчик роздав весь товар нужденним по шматочках. На гнівні промови батька відповів словами Святого Письма, що дає Богу в борг і отримає все сповна. Засіки батька-пекаря чудесним чином наповнилися зерном. Батько оцінив праведність сина і не забороняв роздавати хліб жебракам.
Побачивши сухі гілки виноградної лози, викинуті садівником, хлопчик зібрав і посадив. Звернувся до Господа з молитвою допомогти виростити плоди, що здатні зцілювати багато хвороб. Його молитви були почуті, і суха лоза проросла і дала цілющі плоди.
Батьки влаштували його до церкви простим читцем. Пізніше був посвячений у сан диякона. Після смерті єпископа зайняв його місце. Всі визнали Тихона найдостойнішим кандидатом. Все життя проповідував християнство, не турбуючись про власну безпеку і можливу розправу з боку язичників. Боровся з викоріненням ідолопоклонства, знищував капища. Завдяки його старанням велика кількість язичників Кіпру прийняла християнство. Доносив слово Боже до іновірців, відрізнявся добротою і милосердям, терпінням і миролюбною вдачею. Кожен нужденний знаходив притулок і розраду в його будинку — двері були відкриті для всіх. Власним благочестям і смиренням подавав приклад. Йому було дароване довге життя, а після смерті був зведений в ранг святих.
Традиції та обряди
Після 29 червня посів закінчувався. За повір’ями, посіяне після 29 червня все одно не виросте.
Приємна ранкова прохолода закінчувалася. Починалася виснажлива спека, наступав розпал літа. Сільськогосподарські роботи тепер полягали у вивезенні гною в поля. Для працівників влаштовували бенкет — толоку, що супроводжується достатком їжі, піснями, іграми, танцями. Свято тривало до заходу сонця. Таким чином виявляли повагу до їх брудної, але потрібної роботи. Обов’язково запрошували на бенкет бідняків — треба було їх нагодувати досхочу.
З Тихона змовкає гучноголосий спів птахів. Лише соловей та зозуля чутні до дня Петра. Звірі обережно і нечутно пересуваються в лісах, ховаються в нори. Настає тиша, затишшя в природі. У гніздах і норах турботливі батьки вигодовують пташенят і дитинчат, не відволікаючись на спів, ховаються від хижаків.
З Тихона сповільнюється хід Сонця (підтверджений астрономами факт!). У цей день сонячний диск немов зависає на небосхилі. Достовірно встановлено, що різниця в швидкості обертання Землі в порівнянні з 1 січня становить 3,6 тис. км на годину. Сонце, дійсно, уповільнює свій рух.
До святого зверталися з молитвами і проханнями вгамувати зубний біль. Занепокоєння, викликані страхом або переживаннями, теж просили вгамувати Тихона.
У цей день жінки перетрушували ліжко, виганяючи лінь, накопичену за рік. Матраци набивалися свіжим сіном.
До наших днів дійшов опис обряду, покликаного збільшити урожай в городі. Його проводили опівночі голі непорочні дівчата, які оббігали навколо грядок.
Якщо дівчата при цьому пололи грядки — це оберігало від шкідників і знижувало ріст бур’янів.
Проводилися обряди для привороту коханого, залучення його уваги. Щоб послабити запал нареченого або позбутися від ненависного залицяльника, дівчата йшли до дерева з жіночою енергетикою (вишня, осика, береза). З одягу повинен бути тільки мішок і мотузка на поясі. Біля дерева розв’язувалася мотузка і зі словами відвороту вішалася на гілки. Якщо піти і не озиратися — змова спрацює, і юнак охолоне.
Прикмети
- Дрібні краплі дощу — до затяжних опадів
- Згорнуте листя папороті з ранку обіцяло спекотний день.
- Веселка, що має розмиті світлі межі, віщувала кінець дощу.
- Якщо з вечора видно Чумацький шлях — до гарної погоди.
- Народжені в цей день відрізняються терпінням і спокоєм.
- Неспокійна риба у воді — до дощу.
- Зграйки горобців метушаться і перелітають з місця на місця — буде хороша погода.
- Якщо не чути стрекотіння коників — до дощу.