Єпіфаній Кіпрський – один з ранніх отців Церкви. Він брав активну участь під час боротьби з єрессю аріанства.

Народне свято Єпіфанів день відзначається 25 травня 2019 року (дата за старим стилем — 12 травня). Православна церква цього числа вшановує пам'ять святителя Єпіфанія Кіпрського, єпископа. Назву «Горобинівка» день отримав на честь одного з найбільш шанованих і улюблених дерев на Русі — горобини, інформує .

Історія

Святий Єпіфаній жив у IV столітті. В молодості він познайомився з ченцем Лукіаном і став християнином. Лукіан став наставником Єпіфанія і після хрещення прийняв його в свій монастир. Єпіфаній переписував грецькі книги.

Через час чернець пішов у пустелю Спанідріон. Три місяці він провів у полоні у піратів, з якими вів спасенні бесіди. Один з лиходіїв розкаявся і після звільнення Єпіфанія став його учнем. Він записував життя святого, поки не помер від невиліковної хвороби. Його справу продовжив інший учень — Полувій.

Єпіфаній жив у створеному ним монастирі в пустелі до тих пір, поки Бог не відкрив єпископу Паппію, що новий архієрей міста Саламін (Кіпр) — Єпіфаній. На цій посаді святий ревно захищав християнську віру і допомагав бідним. Він помер в 403 році. Сьомий Вселенський Собор назвав святителя батьком і вчителем Православної Церкви.

Традиції та обряди

В це народне свято люди просять горобину вберегти будинок від пожежі, захистити себе або когось із близьких від біди, нещастя, злого ока.

Ще один оберіг дня — латаття. З його допомогою лікують від різних хвороб і виганяють нечисту силу. 25 травня квіти цієї рослини вперше можна побачити на озерах і ставках. Природа їх притягальної краси відома за старих легенд. Вони свідчать, що ця водна рослина не що інше, як русалка, яка перетворилася в латаття. Його не зрізають, а зривають різким рухом, і лише в певні години. Попередньо вимовляють лагідні слова і закривають вуха.

  5 жовтня — день Іона і Фока: історія, традиції та прикмети свята

Прикмети та повір'я

  • На сході небо червоне — до сухого літа.
  • Сонце на зорі у «червоному каптані» — влітку не уникнути пожеж за сухої погоди.
  • На горобині багато цвіту — до хорошого врожаю льону.
  • Приносити латаття в будинок вкрай небажано — може загинути вся домашня худоба.
  • Якщо в ніч перед далекою поїздкою над кувшинкою прочитати спеціальну змову і взяти її з собою в дорогу, можна не боятися ніяких небезпек.