29 січня — Петро-напівкорм: історія, традиції та прикмети свята. Цього дня настає сприятливий час для ухвалення важливих та відповідальних рішень.

Народне свято Петро Напівкорм відзначається 29 січня (16 січня за старим стилем) кожного року. Віруючі православної церкви в цей день шанують пам’ять святого апостола Петра, першого Папи Римського, інформує Ukr.Media.

У народі його вважали покровителем худоби. Свято назване “напівкормом” тому, що саме в цей день домашні тварини з’їдали вже половину приготованих для них запасів.

Історія

Перш ніж стати апостолом, Петро був простим рибалкою, мав дружину, 2-х дітей і мав ім’я Симон. З Ісусом Христом його познайомив молодший брат Андрій Первозванний. Господь не відразу зробив Петра апостолом. Коли він зміцнив віру, Христос з’явився в його будинок і вилікував від гарячки тещу. Після цього Петро був названий апостолом.

Він бачив багато чудес, які творив Христос. Апостол був йому так сильно відданий, що Ісус частіше за інших дозволяв йому знаходити його немочі. Петро був єдиним учнем, який захищав його від уготованої йому смерті. Він першим впізнав Ісуса, коли той пішов по воді і рушив йому назустріч. Також Петро першим відрікся від нього, але Господь Бог пробачив його. За це він був позбавлений звання апостола, але пізніше, після 3-х кратного сповідання, заново відновлений.

Після вознесіння Ісуса Христа Петро лютіше інших сповідував його ім’я. Він проповідував Слово Боже, і від його промов відбувалися зцілення. За свої проповіді неодноразово опинявся у в’язниці. Коли він був заточений в темницю в 3-й раз, йому наділи ланцюги (вериги). Однак вночі спустився Ангел Господа Бога і звільнив його. Пізніше ці ланцюги знайшли християни і зберегли їх.

Петро вирушив подорожувати. За весь час мандрів він багатьох звернув у християнську віру і викрив багатьох ошуканців. Досягнувши Риму, йому з’явився Ісус Христос і передрік про швидку смерть. Петро був розп’ятий з волі імператора Нерона.

  Олена Кравець опублікувала сімейне фото з чоловіком і дітьми-двійнятами

Традиції та обряди

Головні традиції 29 січня — спостереження за погодою; огляд запасів для тварин і посіву; небажано прясти, ткати, використовувати в роботі гострі предмети.

Богобоязливі люди в цей день неодмінно замовляли молебні апостолу Петру, вважаючи, що це забезпечує урожайний рік. У деяких місцях 29 січня оглядали не тільки корми для худоби, а й запаси жита в коморах, також вважаючи, що якщо виявиться надлишок це до добра, до достатку і хорошого врожаю.

29 січня було заведено оцінювати, скільки корму для худоби залишилося до початку весняного випасу. Якщо сіна і соломи налічували менше половини того, що було запасено на зиму, починали економити. З цього приводу говорили: “Поститься худоба, якщо господар корму не припас”; “Від Петра-напівкорма — половина зимового корму”. Завдяки увазі, яку господарі в цей день приділяли домашнім тваринам, Святий Петро почав вважатися покровителем домашньої худоби.

Прикмети та приказки

  • Якщо в цей день кружляє хуртовина, то влітку буде багато дощів, а якщо стоїть мороз — буде спека і посуха.
  • Якщо на Петра хуртовина закрутила — чекайте літа вогкого.
  • Якщо подув вітер з півночі — погода зіпсується і вдарять морози.
  • Червоний захід обіцяє мороз і сонце.
  • Якщо місяць 29 січня яскраво світить і має круті роги, то мороз посилиться.
  • Народжені в цей день міцно тримаються за землю.
  • Кури починають лазити по даху курника або сараю — до ясного дня.
  • Вночі туман — до стійкої малохмарної погоди.