Не можна в цей день починати нових справ.

Євфимія, Пташина кістка — день, який християни відзначають щорічно 29 вересня. Вони поминають святу великомученицю Євфимію Всехвальну, яка своїм прикладом показала, наскільки сильна Божа воля. Мужня дівчина, яка вимовляла молитву під час тортур, зуміла уникнути смерті. Пізніше віра вберегла її від іклів розлючених хижаків, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Євфимія народилася в кінці III століття в Халкідоні. Її сім’я сповідувала християнство. Правителем Халкідона був Пріск, за віросповіданням — язичник. Якось він наказав жителям зібратися на свято, присвячене богу Марсу. Але не всі з’явилися на свято. Правитель відправив своїх прислужників, щоб ті привели непокірних. В одному з дворів ті виявили християнську громаду, члени якої були зайняті молитвою. Їх негайно заарештували, піддали бузувірським тортурам. Пріск хотів силою змусити християн зректися Свого Бога і стати язичниками. Не добившись успіху, він відправив їх до імператора, щоб згодом ці люди піддалися суду. З усієї громади лише Євфимію Пріск не відправив на імператорський суд. Він спокусився красою і молодістю дівчини і вирішив спокусити її. Євфимія відповіла відмовою на домагання правителя. Ображений Пріск велів піддати її катуванням. З Божою допомогою дівчина залишилася жива. Тоді Пріск велів кинути її на поживу хижакам. Опинившись у звіринці, нещасна почала ревно молитися, і готові кинутися на неї звірі відступили. Незабаром голос Бога закликав Євфимію до себе, і лише тоді дух покинув її. І тут затряслася земля, люди кинулися рятуватися. Всі язичницькі храми були знищені землетрусом. На тому місці, де батьки поховали дівчину, пізніше люди звели храм. Мощі Єфимії були поміщені в гробницю.

Традиції та обряди

  • На Євфимію розглядали пташину кістку (курки або качки) і по ній визначали, якою буде зима: якщо кістка товста і на ній багато жиру, то зима буде холодною.
  • Вважалося, що в цей день добре вдавалася квашена капуста. Жінки збиралися групами, і всі разом чистили, рубали і м’яли з сіллю цей овоч. Кожна господиня могла похвалитися своїм рецептом приготування. А після Єфимії вже не слід було займатися заготовками.
  • У день пташиного голосіння (одна з назв свята) люди прислухалися до голосів птахів, що готуються до перельоту в теплі краї. Ще в народі існувало повір’я: якщо в цей день з’явиться на світ дівчинка, то вона неодмінно буде першою співачкою в своєму селищі.
  • Ще на Євфимію добре було всій родині попаритися в баньці. Вважалося, що завдяки цій процедурі людина буде здорова цілий рік. Але не можна користуватися чужим віником, щоб не забрати хвороби його господаря.
  В містах «червоної» зони дозволили роботу кінотеатрів

Прикмети

  • Тепла і суха погода в цей день віщує пізній наступ зими. Якщо в цей день сонячно — не варто чекати взимку сильних морозів.
  • Загримів грім — до малосніжної і холодної зими.
  • Якщо стовпчик вуличного термометра знаходиться вище нульової позначки — похолодає не скоро.
  • Галки літають зграями — буде погожа погода.
  • Не опадає пожовкле листя з дерев — осінь затягнеться.
  • Якщо шпаки не поспішають відлітати на південь — тепла погода простоїть ще довго.
  • Сон, який приснився на Пташину кістку, збудеться.
  • Якщо не хочеш розлучитися з ким-небудь, не цілуйся з ним в цей день.