Кирило Катаник — за календарем народних святкових подій випадає на 3 квітня. За православними канонами вшановується Кирило Катанський. Соратник апостола Петра. За повір’ями народу, вода володіє в цей знаменний день, як і водохресна, лікувальними властивостями, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Народився Кирило на території Туреччини. Його вчителем був апостол Петро. Здобув повагу свого наставника за працьовитість і чіпкий розум. Кінець першого, початок другого століття, призначений єпископом міста Катана, в Сицилії. Завдяки мудрості і благочестю, наділений здатністю чудотворення. Віруючі звернулися до нього з проблемою: в одному з джерел, вода була гіркою на смак. Святитель сходив до джерела, прочитав молитву, вона стала придатна до вживання. Позбавив народ від спраги. Після цього випадку, люди повірили в Ісуса Христа, і виявили бажання прийняти християнську релігію. Його життя було праведним. Дожив до старості. Постійно допомагав своїм парафіянам. Багато зробив для християнської релігії. Після смерті, поховали з почестями на сицилійській землі.
За старим календарем припадає на 21 березня. По новому стилю на 3 квітня. Закінчення зими, початок весни.
Іменини у Фоми, Якова, Серафима, Володимира. Церква шанує святителя. Існує багато звичаїв, пов’язаних з цим святом.
Традиції та обряди
Це торжество пов’язують із закінченням зими. Катання на санях — улюблена розвага для дорослих і дітей. Потім сани приводили в порядок, лагодили і прибирали до наступної зими. Сани ставили у дворі, санки прибирали в сарай. Одяг і взуття, яке носили в зимовий час складали на зберігання. Валянки замінювали калошами або личаками.
Час, коли прокидається водяний. Він знаходиться в поганому настрої і лякає рибу. Необхідно було його задобрити. Господині готували частування, залишали його на березі водойм. Самі відразу йшли.
Навесні люди схильні до простудних захворювань. Вважалося, що після того, як настане Кирило Катаник, лихоманка та інші хвороби атакують людей. При відсутності медикаментів, застосовувалися цікаві способи захисту від напастей.
Хворому для якнайшвидшого одужання прикладали тепле вугілля, загорнуте в полотняну матерію. Вірили, що тепло прожене хворобу. Пекли 12 пиріжків. Хворий повинен був залишити їх на перехресті, сказавши особливе заклинання. Якщо людина відчула, що починає хворіти, треба було роздягнутися і вивернути одяг, знову одягнути. Щоб позбутися від хвороби, три дні поспіль грітися в парильні. Після цього вийти на вулицю без головного убору.
Є й дуже дивні традиції, як від лихоманки позбутися. Лихоманкою зазвичай називали хвороби легень, туберкульоз, тиф, інфлюенцу.
Прикмети
- Гуркіт грому, означає, що буде високий урожай.
- Вдосталь березового соку — дощовий рік.
- Пологи пройдуть легко, швидко. Будуть успішними, породілля не помре, але народжений буде часто хворіти. Необхідно людям, народженим в це свято, стежити за своїм здоров’ям. Камінь опал захистить.
- Не можна дивитися на зоряне небо. Побачити, як зірка падає, накликати неприємності, біди.
- Залітали комарі або інші комахи, значить очікується наближення теплих днів.
- Хмари темно-синього кольору, обіцяють незабаром потепління і випадання опадів.
- Лід на річках і озерах ще не зійшов — улов весь рік не порадує достатком. У цей день риба не клює. Не варто ходити на риболовлю.
- Грядки, де будуть посаджені овочі, поприскати водою, — урожай буде багатий.
- Погода буде теплою, якщо цвіте мати-й-мачуха.
- Кіт або кішка сплять лежачи на спині — подує південний вітер.
- Якщо людина захворіла, хворіти буде недовго, скоро видужає.
- Птахи купаються в калюжах — до урожайного літа.