30 червня — Мануйло і Савелій (Мануїл-сонцестій): історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна позичати — з дому почнуть гроші витікати.

Старослов’янські свята тісно переплетені з церковними. Вони зазвичай присвячені якійсь конкретній події або природному явищу, інформує Ukr.Media.

Одним з таких свят є Мануйло і Савелій. Його прийнято відзначати щорічно 30 червня. Церквою в цю пору вшановується пам’ять братів-мучеників Мануїла, Ісмаїла і Савелія.

Історична довідка

Брати походили зі знатного і багатого перського роду. Всі їхні предки крім матері, яка була видана заміж насильно і таємно сповідувала християнство, були язичниками. Саме від матері хлопчикам передалася любов до істинної віри.

Коли брати подорослішали вони обрали шлях військовослужбовців. У міру просування по кар’єрних сходах, вони дослужилися до офіцерських чинів і були відправлені в якості членів делегації для підписання чергового мирного договору між перським царем і римським імператором Юліаном.

Римський правитель зустрів їх з усіма необхідними почестями. Але брати-християни відмовилися приносити жертву язичницьким богам, чим сильно образили приймаючу сторону.

Юліан наказав заарештувати їх і кинути в темницю, де тортурами намагався змусити відректися від віри. Але ті лише старанно молилися і зверталися до Господа. Через тиждень безуспішних тортур, мучеників повісили на деревах. Їх руки і ноги пробили залізними скобами, після чого усікли голови.

Коли кат хотів зняти розп’яті тіла, в околицях Риму вибухнув сильний землетрус, що тривав дві доби, поки вбивці не покаялися у скоєному і не поховали померлих згідно з обрядом. Ці події зафіксовані в місцевих хроніках від 362-го р.

Народні традиції та обряди

На Мануїла і Савелія в народі було прийнято влаштовувати великі ярмарки з коломийками, веселими конкурсами і подальшими гуляннями.

У цей день біля берегів річок і озер палилися великі багаття, на яких готувалося м’ясо і різні страви з додаванням яєць.

  10 травня — Семен Ранопашець, Семен-день: історія та традиції свята

У цю пору з ранку зазвичай стояв густий туман. Люди вірили, що це недобре явище: в серпанку водиться нечисть, яка може приймати вигляд близької людини або корови білого кольору. Їх не можна впускати у двір, навіть якщо будуть сильно проситися, інакше вони потягнуть за собою в туман без повернення і господарів.

Також 30 червня не давали в борг. Вважалося, що від цього з дому піде благополуччя і достаток. Вогонь було прийнято розтоплювати рано, щоб захистити будинок від проникнення різної нечисті.

Дітей намагалися не підпускати близько до води: забороняли купатися і зривати латаття. Це робилося, щоб ті не потонули і не стали неприкаяними водяними духами. Сни в цю пору вважалися віщими.

Прикмети

  • З ранку дощ мрячить — зима буде сніжна;
  • Горобці пір’я настовбурчили, не літають, а тільки на деревах сидять — чекайте сильного дощу;
  • До полудня гроза почалася — осінній урожай овочів і фруктів буде рясним;
  • Перед світанком душно — вдень піде дощ; ввечері захід багряний — вранці погода зіпсується;
  • На горизонті гроза палахкотить, але грому не чути — чекайте гарного врожаю зернових;
  • Вранці немає туману — до удачі у всіх починаннях протягом дня;
  • У небі вночі червоний півмісяць висить — до дощу;
  • Півень вранці не кукурікає, а кури перестали нестися — в будинку завелася нечисть, і треба терміново кликати попа.