Чому сьогодні потрібно заготовити їжу про запас.

В православ’ї 4 березня день вшанування апостолів від 70-ти Архипа та Филимона. За народним календарем дата отримала назву день Архипа або Філя весняний, інформує Ukr.Media.

Ким були святі Архип і Филимон?

Святий Архип був учнем апостола Павла. У фригійському місті Колоси він служив єпископом. Тут же мешкав і Филимон з дружиною Апфією, вони сповідували християнську віру і зробили зі свого помешкання молитовний будинок, де збиралися віряни і проводили служби.

Коли апостоли покликали Филимона на допомогу у поширенні Євангелія, він став ходити по довколишніх поселеннях і проповідувати Слово Боже. Його дружина Апфія день і ніч служила в домашній церкві, приймала з радістю всіх вірян, лікувала хворих, годувала жебраків і убогих.

Під час одного з язичницьких свят, які проходили в місті на честь богині Артеміди, в будинку Филимона і Апфії з’явилися ідолопоклонники. Там же на божественній службі перебував і Архип. Язичники жорстоко побили вірян, а Филимона, Архипа і Апфію замучили до смерті.

Які на цей день існують традиції і обряди?

Вважається поганою прикметою, захворіти в день Архипа. Одужання буде тривалим і важким, а можливо недуга призведе навіть до смерті.

Слов’яни перевіряли це наступним способом: клали хворій людині попід пахви хлібні скибочки, якщо вони засихали до ранку, значить хворий не піде на поправку, і помре.

Обов’язково постарайтеся запам’ятати і розшифрувати сновидіння, які з’явилися вам в ніч на 4 березня. Вони сьогодні про щось попереджають і, швидше за все, збудуться.

За народним звичаєм, у день Архипа потрібно зробити якомога більше гарних і добрих справ, це принесе багато щастя.

Для вступу в шлюб сьогодні не відповідна дата, краще перенести цю подію на інший день.

  19 лютого – Вакула Телятник: історія, традиції та прикмети свята

Жінкам сьогоднішній день треба присвятити кухні

На Русі за традицією 4 березня жінки з ранку до вечора проводили на кухні. Щоб у домі весь наступний рік був достаток, треба наготувати сьогодні якомога більше різної їжі.

Наші предки в цей день з радістю шанували всіх гостей, і навіть жебраків, убогих, хворих і дітей-сиріт. Вважається, що все подане сторицею до вас повернеться.

Обов’язково в цей день випікали коровай. Як тільки діставали його з печі, відразу ж клали на свіжий білий рушник. Потім тричі піднімали на витягнутих руках якомога вище, щоб він опинився ближче до Господа.

Короваєм треба пригостити всіх знайомих, сусідів, родичів, і тих людей, що просять біля храму. По шматочку неодмінно повинен спробувати кожен член сім’ї. Хліб завжди вважався символом сонця і достатку в домі. Тому щоб в майбутньому не наздогнала нужда, коровай треба з’їсти повністю, не залишивши ні скибочки.

Крихти, що залишилися кидали птахам, яких на Русі вважали Божими посланцями. Їх обов’язково треба підгодовувати, адже пернаті влітку не менше нас за врожаєм стежать, знищують комах.

Тільки сьогодні це треба зробити по-особливому. Крихти змішують з сіллю, і перекидають через плече за спину. Вірили, що після такого обряду по осені неодмінно з хлібом будеш.

Прикмети про хліб

• Ніколи не викидайте хліб, інакше залучите у своє життя великі втрати.

• Якщо, нарізаючи хліб, поранили палець до крові, значить, незабаром в гості приїде довгоочікуваний кровний родич.

• Поки випікається хліб, не можна підмітати в хаті.

• Якщо прикусили язика в той момент, коли їсте хліб, значить, хтось зібрався про вас попліткувати. Щоб цього не сталося, швидко скажіть: «Пліткарів не боюся, бо хлібом заручуся. Як язик мій заживе, так і плітка пропаде».

  Акторка студії "Квартал 95" Ірина Сопонару знялася в обіймах коханого

• Не можна розрізати новий буханець за вечерею, тобто після заходу сонця, інакше злидні здолають.

• Якщо незаміжня дівчина покладе під тільки що спечений коровай колечко і скаже: «Рум’яний коровай, ти сватів до мене підганяй, щоб були ці свати не бідні, а багаті», то незабаром їй надійде пропозиція руки і серця від забезпеченого нареченого.

Погодні прикмети на 4 березня

  • Майбутній рік очікується родючим, якщо сьогодні день сонячний.
  • 4 березня по поведінці птахів і тварин визначають погоду. Ворони сильно кричать — чекайте заметіль, а якщо вони купаються в снігу, то зовсім скоро настане тепло. Зустріти в лісі сірого зайця — до тепла, а білого — до снігопаду.