Новини культури України

5 березня – день Катиша: традиції, обряди та прикмети

Чому сьогодні небезпечно дивитися на небо?

5 березня у православному світі вшановують преподобного Лева єпископа Катанського. У народному календарі дата отримала назву день Катиша, Лев Катальщиков, інформує .

Хто такий святий Лев Катанський?

Лев був родом з італійського міста Равенна, проживав у VIII столітті. Церковну службу розпочав архідияконом у Реджіо, в 765 році був призначений єпископом в сицилійському місті Катанія. Відомий своїми милосердними справами. За рахунок церковних коштів годував і одягав мандрівників, сиріт, хворих, жебраків і вдовствующих; молитвами лікував їх недуги.

А коли Лев помер, в день його поховання сталося диво. Кровоточива жінка, доторкнувшись до смертного одру єпископа, повністю одужала.

Обряди й традиції цього дня

На Русі сицилійського святого народ назвав на свій лад – Лев Катальщиков. У день його шанування було прийнято влаштовувати катання з гірок. Адже зима вже закінчується, і треба встигнути вдосталь накататися на санях, щоб щастям запастися. Вірили, хто далі всіх скотиться, той щасливіше за інших майбутній рік проживе.

Не починайте 5 березня ніяких нових справ і нікому не давайте обіцянок, тому що день для цього зовсім невдалий. Розпочата справа обернеться провалом, а обіцянка виконати не вийде.

У цей день треба особливо ретельно берегтися від різних захворювань. Народні повір'я свідчать, що хвороба, яка сьогодні причепиться, може обернутися для людини найстрашнішими наслідками – хвороба буде протікати важко і довго, або хворий помре.

Сьогодні вночі намагайтеся не дивитися на небо

Наші пращури строго дотримувалися прикмети – в ніч на 5 березня не дивитися на зоряне небо. Вважалося, якщо побачити падаючу зірку, то незабаром смерть на поріг з'явиться. Помре та людина, яка бачила, як зірка з неба впала, або вона когось із близьких родичів поховає.

У багатьох народностей світу зірки безпосередньо пов'язують з людськими долями. Так і давні слов'яни вірили, що людей на землі стільки ходить, скільки зірок на небі горить.

Тобто при народженні кожної людини на небі загоряється нова зірка, яка весь її життєвий шлях сяє, а коли вона помирає, падає на землю або гасне, немов свічка.

Тому падаючу зірку асоціювали з відходом з життя її земного двійника. А якщо справжній зорепад починався, це віщувало війни і загибель цілої держави.

Інші народні прикмети кажуть про те, що якщо зірка падає праворуч від того, хто дивиться на небо, то це до добрих новин і подій, а якщо ліворуч, значить, бути біді.

Багато хитрунів у цьому разі намагаються обдурити долю, швиденько повертаються так, щоб падаюча зірка опинилася за правим плечем.

А ще, якщо вже довелося стати свідком падіння зірки, можна відкараскатися від зловісного передбачення словами: «Амінь. Розсипся».

Також падаючі зірки в народі називали маніяками. Казали, що в образі падаючих на землю зірок спускаються злі духи і йдуть в будинки до заміжніх жінок, чиї чоловіки цієї ночі відсутні на роботі, в поїздці, у відрядженні.

Щоб захистити себе від таких духів, перед тим, як спати укладатися, жінці треба тричі перехрестити вхідні двері, вікна, тобто всі входи, через які нечисть може проникнути в житло.

Потім взяти з собою будь-яку річ чоловіка і покласти поруч з подушкою, прочитати тричі молитву «Отче наш» і спокійно лягати спати.

Народні прикмети

Сьогодні поспостерігайте за пернатими. Якщо галки з воронами високо в небі парять, чекайте сильного снігопаду. І навпаки, якщо вони купаються в снігу, буде відлига.

Якщо 5 березня цілий день сипле сніг, то рік очікується неврожайний.

Підпишіться на новини «UkrMedia» в або .

Exit mobile version