5 лютого — Агафій-півхлібник: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не дозволяється дивитися на падаючі зірки – це може залучити трагедію.

Агафій-півхлібник — саме таку назву отримало церковнослов’янське свято. Дата святкування встановлена відповідно до нового календарного стилю — 5 лютого. У цей день православна церква вшановує пам’ять преподобних мучеників Климента і Агафангела, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Великомученики Климент і Агафангел жили в другій половині третього століття нашої ери. У той час гоніння на християн мало найбільш жорстокий характер. Климент був учителем і духовним наставником Агафангела і намагався прищепити юнакові ідеали християнського смирення і терпіння.

Батьки Климента були різного світогляду на релігію. Мати була християнкою, батько — язичник. Але він не встиг вплинути на виховання сина, бо Климент був ще дитиною, коли його батько помер. Мати намагалася відразу виховувати в сина любов до Христа і його цінностей. Але до 12 років, хлопчик залишився круглим сиротою. На виховання майбутній святий потрапив до якоїсь Софії, яка примножила в Клименті бажання служити Христу.

Він знав, що йому визначено постраждати за християн і свої ідеали. Так передбачила мати Климента перед тим, як випустила дух. У місцевій християнській громаді Климент отримав сан читця. Через кілька років доріс до диякона. А на 21-му році життя був висвячений в сан єпископа.

Тут же Климент вперше стикається з гоніннями на християн. Климента, як істинного церковника заточили в темницю. Саме тут починається історія чудотворень святого. Язичники прагнули домогтися зречення Климента, але у них нічого не вийшло. Той яро відстоював християнське вчення. Є відомості, що, бачачи таку стійкість, багато гонителів самі стали прихильниками вчення Христа. За віровідступництво було страчено багато наглядачів в’язниці.

До Климента стали приходити й інші люди за порадою і допомогою. Деяких, праведник там же і хрестив, не покидаючи своєї камери ув’язнення.

  MARUV не представлятиме Україну на Євробаченні

Через кілька років, Климента направили до престолу Максиміліана, який був правителем Римської імперії. Постраждати за Христа разом з наставником приєднується молодий учень Агафангел. Римський правитель не побажав витрачати свій час на християн і віддав їх на розтерзання чиновнику Агрипину, який проявив незвичайний садизм до двох прихильників християнської віри. Їм були призначені катування різками, батогами. Але стався несподіваний поворот подій. Язичники, які виявилися свідками тортур, проявили співчуття до невинних, і народна помста покарала катівників. Вони були забиті камінням.

І Климент і Агафангел зайнялися проповідями і хрещенням місцевих жителів. Вони зцілювали хворих і допомагали добрим словом. Але при чергових гоніннях були знову спіймані і заточені в темницю. Там же Агафангел був убитий. Святого Климента звільнили християни. І спробували прикрити його в печерному храмі. Але гонителі вирахували храм і увірвавшись туди зуміли вбити Климента, відрізавши йому голову.

Традиції та обряди

5-го лютого була традиція перевіряти комори і рахувати запаси до весни. Готувалися до початку весняного посіву вивчаючи зерно, що залишилося. Комори відчищали від пилу, бруду, снігу. Готували місце під нові запаси.

Ремонтували стіни та двері. Лагодили дахи. Підготовка до весни в цей день йшла повним ходом від самого світанку і до глибокого вечора.

Обов’язковою традицією свята вважалася випічка пирогів з начинкою з курки. Такий пиріг символізував надію сім’ї на родючість і безумовне щастя. Кожен член сім’ї обов’язково отримував свій шматок пирога. Відмовитися не можна, бо це сильно ображала господиню і тягло напасті і прикрощі. Залишки пирога віддавали домашній худобі.

Обов’язково в це свято проявлялася привітність до всіх подорожніх і мандрівників. Їх зустрічали в будинку хлібом і сіллю, дарували нічліг. Вважалося, що в цей день святі за ангелами ходять і хто мандрівника прихистить, у того благодать оселиться.

  Джамала зачарувала мережу яскравими кадрами з відпочинку з чоловіком і сином

Не можна було після темряви на небо дивитися. Вважалося, що побачена в цей день падаюча зірка накличе смерть на близьку людину.

Прикмети

Рясний снігопад на Агафія-півхлібника передрікає прекрасний урожай хліба цього року.

Якщо мороз скрипить, та небо ясне — серпень спекотним буде, та весна рано вступить у свої володіння і права.

Погода в першій половині дня вказувала на погоду в січні наступного року.

Наближення відлиги дізнавалися з поведінки білок. Ці гризуни повинні були невтомно скакати по деревах.

Цікаві спостереження і за птахами. Їх поведінка теж підказувала погоду людям. Якщо синиця закричала вранці — мороз настане. Якщо качка в снігу скупалася — морозу бути або відлига настане.

У народжених в цей день буде слабке здоров’я. Але такі люди часто доживають до сивини. Вони відрізняються працьовитістю і не можуть сидіти без діла. Відсутність заняття призведе їх до нудьги і депресії.