У цей день було заведено влаштовувати гонки на санях.

Катерина-санниця — православне, народне свято. У цю дату віруючі шанують діяння і велику жертву святої мучениці Катерини Олександрійської. Крім релігійного значення, цей день знаменитий серед народу першим снігом і зимовими катаннями на санях. Молоді дівчата ворожать на майбутнього чоловіка, а дітвора катається з гірок на санках. Катерина-санниця — веселе, яскраве свято, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Свята Катерина народилася в III столітті в Олександрії. Подорослішавши, дівчина отримала відмінну освіту. Крім цього, вона була красива, чарівна. З усієї країни приїжджали потенційні женихи, щоб просити руки знаменитої Олександрійської красуні. Дівчина вибирала ретельно. Вона заявила батькам, що лише той, хто перевершить її в освіченості, розумі, знатності, зможе претендувати на її руку.

Мати Катерини була християнкою. У той час віруючі піддавалися страшним гонінням, тому вона це приховувала. Але після слів дочки вона вирішила відвести її до свого наставника, старця-відлюдника, що живе в печері поза містом. Коли дівчина повідомила йому про своє бажання, він відповів, що знає юнака, який повністю підходить під опис. Старець розповів, що юнак той багатший за всіх на цій землі, красі його немає рівних. Що він настільки мудрий і знатний, що сяє яскравіше самого Сонця. Після цієї промови він вручив приголомшеній дівчині ікону Божої Матері з сином на руках. Саме в той момент Катерині відкрилася істина. Вона мріяла побачити Діву Марію на власні очі.

Катерина беззаперечно виконала настанови старця. Всю ніч вона провела в молитві до Божої Матері. Нарешті, Небесна цариця з сином з’явилася їй. Вона попросила сина свого поглянути на дівчину, але він відмовився. Немовля заявило, що вона потворна, худа і незнатна. Катерина повинна була прийняти християнство.

  Світлана Лобода порадувала фанатів новими знімками зі своєю меншою донькою

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Катерина була розбита, засмучена і попрямувала до старця за порадою. Він навчив її бути цнотливою, лагідною, а також провів хрещення. Наступного разу немовля вже по-доброму і з любов’ю дивилося на дівчину. Він вручив їй золотий перстень, який став знаком небесного заручення. Прокинувшись, Катерина побачила сяюче кільце на своєму пальці. Це був його дар.

Подальша доля дівчини була важка. На язичницькому святі вона розкрила свою справжню віру, чим розлютила імператора. Незважаючи на те, що він пропонував їй славу, багатство і був полонений її красою, Катерина відповіла різкою відмовою. У люті, імператор піддав дівчину страшним мукам. Попри них, вона не відреклася від Господа. Вона продовжувала викривати вірування і звичаї язичників. Дівчину заточили в темниці. Однак вона навіть там змогла звернути у віру імператрицю і воєводу. На останньому суді Катерині наказали привести жертви богам, інакше її стратять. Однак, мучениця відмовилася. Вона продовжувала відкривати віру в господа всім присутнім. Дівчина сама попрямувала до місця страти. Однак з’явився ангел, який врятував її, знищивши колеса.

Тоді імператриця і воєвода оголосили про свою віру і були страчені. Імператор востаннє запропонував Катерині вийти за нього заміж і знову отримав відмову. Дівчина вирішила в те, що вже була заручена з немовлям-Христом. Вона була вірна йому до кінця. Після всього Катерина була обезголовлена. Ангели перенесли її тіло на гору Синай.

Традиції та обряди

Головною традицією Катерини-санниці були галасливі, веселі катання на санях. Спочатку відправлялися молодята. Сани молодих були яскраво розписані і прикрашені стрічками. Слідом прямували сани з родичами, рідними, потім друзями. Після катання влаштовувався великий бенкет, діти отримували подарунки, смачні гостинці.

  4 вересня — Агафон Огуменник: історія, звичаї, традиції та прикмети свята

Народження дитини на Русі вважалося священним. Свята Катерина є покровителькою породіль, тому в день 7 грудня всі вагітні жінки молилися і шанували її. Вважалося, що про пологи ніхто не повинен знати, інакше вони пройдуть болісно, з ускладненнями.

Ті, хто не удостоювався честі покататися на прикрашених санях, хапали прості санки, дошки і йшли розважатися на гірки.

Народні прикмети

  • Увечері на Катерину-санницю молоді дівчата займалися ворожіннями на майбутнього чоловіка.
  • Туман, тепла погода означали, що майбутня зима такою і залишиться.
  • Ясний день означав наступаючі люті холоди.
  • Зоряне небо пророкувало швидкий інтенсивний снігопад.