7 червня — Іван — Медяні роси: історія, традиції та прикмети свята. Ранкові опади у цей день бувають солодкими, з медовим присмаком.

Іван — Медяні роси відзначався православними християнами 7 червня. Цей день люди присвячували молитвам святому Іоанну, походам до церкви і роботі на полі. У наш час цей день має таке ж важливе значення для дачників-городників, бо в цей період варто приділяти більше уваги своїм посівам, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Свій початок свято бере ще в 9 столітті після Народження Христового від Іоанна Предтечі. Святого, який боровся з грішними людьми і ставив їх на шлях істинний. Іоанн був хрещеним Самого Христа, тому його також називають Іоанн Хреститель. Він вважав правительку Іродіаду грішницею, за що і поплатився головою. Вважалося, що в цей день 25 травня доставили його третій останок в придворну церкву. Але коли саме виявили їх — невідомо.

Традиції та обряди

У цей день православні християни молилися святому Іоанну, щоб він уберіг їх худобу і посіви від хвороб. А в деяких районах Русі вже починався пізній посів ярого хліба.

Вранці, багато хто помічав, що на рослинах з’являється незвичайна роса — вона солодка і липка, з присмаком меду, звідки і пішла назва свята — Медяні роси. Насправді цю росу виділяють самі рослини через різку зміну температури.

Багато хто думав, що вона небезпечна худобі, рослинам і навіть дітям. Вважалося, що, якщо тварина з’їсть рослину з цією росою, то вона незабаром загине і може початися мор. Щоб убезпечити свою худобу селяни вивішували рушники на вулиці і, якщо на ранок рушник вологий і на смак солодкий, то тварин не випускали до тих пір, поки роса не висохне під променями сонця. Або діяли іншими способами, наприклад, змушували худобу проходити через попелище багаття.

  На YouTube опублікували першу серію анімаційної історії гуцулів

Молоді дівчата вірили, що, якщо обтерти все тіло медовою росою, то можна стати красивішою, як зовні, так і всередині. Тому рано вранці вони тікали в поле роздягненими і натирали все тіло цією чарівною росою.

Також матері намагалися убезпечити своїх дітей. Вони забороняли своєму чаду під час цієї роси бігати босоніж по траві, бо, вважалося, що після цього діти обов’язково захворіють.

Прикмети

У цей час було багато різних прикмет, ось одні з них:

  • Рясні роси — урожай буде таким же рясним.
  • Немає роси або її мало — вдень піде дощ.
  • Скільки вранці роси, стільки і буде льону та конопель.
  • Горобина пізно зацвіла — осінній сезон затягнеться.
  • Горобина соковита і яскрава — вродить льон і овес.
  • Якщо дитину зачали в цей день, то вона народиться ледачою.