30 листопада — Григорій Зимовказівник: історія, традиції та прикмети свята. Якщо вам треба вирушити у далеку дорогу, то краще зробіть це наступного дня.

30 листопада, коли, зазвичай, вже лежить сніг, люди відзначають веселе народне свято — Григорій Зимовказівник, коли потрібно «закатати» наступаючу зиму і вгадати, яка буде погода в майбутній сезон, інформує Ukr.Media.

Історія походження

Православні віруючі в цей день прославляють богослова і святителя Григорія Чудотворця, який служив єпископом в Неокесарії. Він наставив багатьох людей на шлях християнства. Жив святитель в 3 столітті в Римській імперії, був родом зі знатної, забезпеченої язичницької сім’ї. У миру його звали Федором. Отримавши прекрасну світську освіту, юнак захопився філософією і задумався про пошук істини. Відповіді на хвилюючі його питання він зміг знайти в Святому Письмі, ставши учнем наставника богословської школи.

Пізнаючи сенс християнського вчення, він прийняв обряд хрещення і став вести благочестивий спосіб життя. Це довелося не до вподоби язичницькій молоді. Однолітки вирішили пожартувати над ним і підіслали блудницю, що вимагала заплатити за нібито скоєний брудний гріх. Григорій дав їй грошей. У цей момент у розпусної жінки стався припадок, під час якого вона зізналася у брехні. За допомогою молитви юнакові вдалося вигнати з неї біса і зупинити напад.

Він вирішив усамітнитися і присвятити життя спасінню душі і бесіді з Богом, але був покликаний на пост єпископа. Проповіді богослова володіли чудодійною силою, число віруючих зростало з кожним днем. Він всіх вчив, зцілював, наставляв. За період його служіння йому вдалося майже всіх городян звернути в християнську віру.

У період переслідування християн святитель сховався разом з паствою в горах. Коли гоніння припинилися, він перший став практикувати святкування на честь великомучеників, які віддали життя за справжню віру.

Традиції та прикмети

У старі часи на Григорія Зимовказівника весь народ, включаючи дітей і дорослих, виходив на вулицю. Були популярні масові гуляння, катання з гір на санках, перекидання в снігу. Скотитися намагалися подалі, щоб була сила і удача. Ігри в снігу означали хороше здоров’я на весь рік.

  «Тіні забутих предків» Параджанова 19 травня виходять в український прокат

У це свято вгадували, яка погода очікується взимку. Морозний день передбачав холодну зиму і навпаки. Похмурий день віщував мало сонячних днів. Спускали під гору колесо. Якщо воно котилося далеко, зиму чекали сувору. Якщо швидко падало — до теплої погоди. Темного кольору лід на річці обіцяв рясний урожай.

Сни в ніч на 30 листопада вважалися віщими. Дівчата проводили ворожіння на судженого, щоб приснився майбутній чоловік.