В цей день вставали рано вранці, щоб назбирати побільше грибів, а навички збору передавалися з покоління в покоління.

Тит Листопадник — народне свято, що відзначається щорічно 7 вересня. Воно об’єднує в собі традиційне шанування одного з сімдесяти апостолів Ісуса Христа, збір грибів та початок справжньої осінньої пори, що супроводжується листопадом, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Майбутній апостол Тит народився на острові Кріт в багатій родині, що має знатне походження і безліч корисних зв’язків. Юнак любив вивчати філософські трактати, також виявляв інтерес до науки. Йому були незрозумілі традиції і види дозвілля язичників, які його оточували. Він не відчував, що їх віра істинна, а їх боги дійсно існують.

Одного разу вночі чи уві сні, чи то наяву, Тит почув чийсь голос, що звертався до нього. Після цього він прочитав писання пророка Ісаї, яке надихнуло хлопця на подальше паломництво в Єрусалим і прийняття християнства. Повернувшись в рідні краї, він почав слухати проповіді апостола Павла, а згодом став його учнем. Саме завдяки цьому Тит удостоївся честі називатися одним із сімдесяти апостолів Христа. Якийсь час він був єпископом острова Кріт.

На відміну від багатьох проповідників Титу пощастило. Він не піддавався гонінням, його сім’ю не катували, не виставляли з рідної домівки і не ув’язнювали в темницю. За своє життя він зміг допомогти багатьом людям, проливши світло на їхні долі і охрестивши під поглядом християнського Бога. Листопадником свято прозвали через те, що в день, коли віруючі вшановували пам’ять апостола Тита, зазвичай починалося активне падіння листя. А Грибник, тому що сезон збору грибів закінчувався приблизно в перший тиждень вересня.

Традиції та обряди

  22 липня — Панкратій і Кирило: історія, традиції та прикмети свята

Перед святом робота в полі була майже закінчена, тому всі селяни починали готуватися до збору грибів. Вони виготовляли нові кошики спеціально для цього заходу. Щоб встигнути зібрати якомога більше грибів, всі намагалися встати раніше. Багато хто йшов в ліс на світанку. Молодих вчили трепетно ставитися не лише до тих грибів, які можна безпечно вжити в їжу, але і небезпечних для здоров’я. Розповідали історії про старичка-боровичка, що живе в лісі. Вважалося, що, якщо комусь доведеться його зустріти, потрібно обов’язково подякувати йому за хороший урожай і висловити свою повагу.

Увечері на вечерю обов’язково подавали гриби. Крім того, їх старанно заготовлювали на зиму. Вечеря традиційно починалася з грибного супу, потім виносили гриби, томлені в сметані, і пиріжки з грибною начинкою.

Крім грибних традицій у свято не забували і про молотьбу. В основному цим займалися чоловіки. Також починали висаджувати озимі культури.

Прикмети

Тит Листопадник, як і всі народні свята, багате на прикмети. Люди вірили, що:

  • Якщо в лісі добре ростуть білі гриби, значить, з грудня по березень будуть люті морози.
  • Якщо птахи не літають, а ходять або сидять на землі, то ще мінімум тиждень можна не турбуватися про похолодання і похмуру погоду. З цього приводу існує й інша прикмета. Деякі були схильні вірити, що птах, що сидить у дворі на траві, принесе нещастя в будинок.
  • Вночі з 6 на 7 вересня йде дощ — залишок осені пройде без великого числа опадів.
  • В день свята останній термін для збору грибів.
  • Якщо рибалки помічали, як голець плаває переважно на мілководді біля самого берега, то скоро погода почне погіршуватися, і можна буде забути про сонце і тепло.
  • З настанням цієї дати пора висаджувати озиме жито.
  • Всі, хто були народжені в день Тита, будуть щасливі (найбільше по досягненню зрілості). Їх камені-талісмани — бурштин і котяче око.
  • Якщо після полудня починається дощ, то триватиме він швидше за все до вечора, а то і до західної години.
  • Якщо гілки дерев і чагарників при поривах вітру видають неприємний звук більше нагадує скрегіт — буде дуже сухо (можливо, навіть занадто).
  • Ворони активно каркають, виходить в них це уривчасто і з хрипом — значить піде дощ.
  • Якщо на зоряному небі здається, що ручка ковша Великої Ведмедиці повернена вгору, то до перших ранкових заморозків залишилося рукою подати.
  Дженніфер Еністон погодилася на зйомки у фільмі Брат-3