8 червня — Карп Корополов: історія та традиції свята. Згідно з прикметами, в цей день добре ловляться коропи.

8 червня на Русі відзначалося народне свято Карп Корополов. У цю дату православні віруючі шанують пам’ять апостолів від 70-ти Карпа і Алфея. Єпископ Верійський Карп був супутником і вірним учнем першоверховного апостола Павла. Алфей (або Клеоп — друге ім’я, яке згадується в Писанні) ж відомий як батько двох з дванадцяти учнів Христа — Якова і Левія Матвія. Обидва святих зробили великий внесок у розвиток сучасної релігії, інформує Ukr.Media.

Свою назву в народі торжество отримало через традицію вирушати на риболовлю. Кожен чоловік мріяв зловити сазана і разом з ним приманити в будинок удачу.

Історія житія святого апостола

Карп Фракійський жив в 1 столітті в Берії (нині — Верія в Греції). Про народження та юнацтво чоловіка достеменно нічого не відомо. У певний період часу Карп зустрів Павла Тарсійського і став учнем першоапостолу. Він вважав великою честю прислужувати і виконувати доручення послідовника Христа, доставляти написані ним послання іншим священнослужителям.

Згідно з релігійними писаннями Карп відправився працювати в місто Кандію на острів Кріт. Сам апостол Павло провів з чоловіком достатньо часу щоб своїми очима побачити, що віра його чиста і щира, а дух твердий і непохитний. За покірну службу і благочестиве життя він був поставлений на пост єпископа Берійського.

Одного разу новопоставлений архієрей дізнався, що один з єретиків відвернув від Ісуса побратима, і впав у печаль. Став Карп молити Отця небесного про покарання для невіруючих. У цей момент відкрився отвір у стелі, і до нього спустився Христос. Підлога негайно перетворилася на безодню, на краю якої стояли ті самі грішники. Зрадів єпископ, що благання його дійшли, але Син Божий розпростер долоні і покликав єретиків, показавши тим самим, що готовий прийняти кожного. Випадок навчив Берійського служителя терпляче ставитися до будь-якої віри. Відтоді він зміг благими промовами привести в християнство багатьох іудеїв.

  "Він ніби втратив опору під ногами": Близькі хвилюються за супергероя Росомахи Х'ю Джекмана

Алфей був родом з ізраїльського Капернауму. Відкриті джерела повідомляють, що він народив і одноосібно виростив синів — Якова і Матвія (Левія), які згодом стали учнями і послідовниками великого Ісуса. Ця інформація досі оскаржується релігієзнавцями, оскільки існують думки про відсутність спорідненості між апостолами від 12-ти.

Як святкова дата відзначалася на Русі

На Карпа Корополова чоловіки відкладають звичні повсякденні справи і поспішають на риболовлю. Їх основною метою було упіймання коропа. Разом з уловом сазана рибалка “ловить за хвіст” удачу, чим забезпечує собі процвітання в справах на найближчий час.

У день Карпа заведено кликати в будинок пічних справ майстра для огляду стану печі в хаті для профілактики. До сажотрусів і пічників ставляться з великою повагою — вважалося, що вони легко знаходять спільну мову з духами, що зберігають лад у родині. Коли фахівець закінчує роботу його належало нагодувати пирогом або короваєм. Перший шматочок зазвичай кидають за грубку головному помічнику, будинковому, в знак вибачення за зайві тривоги.