Чому сьогодні потрібно зібратися всією сім’єю на вечерю?

У православному світі 8 грудня згадують святого апостола і Римського єпископа Климента I. В народному календарі називається дата Климентіїв день, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Климент?

Апостол Климент родом походив із заможної та знатної родини. Він був ще крихітним немовлям, коли його мати і два брати відправилися по морю в місто Афіни.

Корабель, на якому пливли, зазнав аварії, і всі рідні втратили один одного. Мама виявилася на одному з островів Східного Середземномор’я, а діти потрапили в Юдею, де їх усиновили різні люди.

Досягши юнацького віку, Климент відправився по світу з метою знайти своїх рідних. Мандруючи, він познайомився з апостолом Петром, навчався у нього і прийняв обряд Хрещення.

Подорожуючи далі з апостолом, Климент знайшов батька з матір’ю і братів, сім’я дивом возз’єдналася, і всі рідні також прийняли християнство.

Перед тим, як піти в інший світ, апостол Петро висвятив Климента на посаду Римського єпископа. Але в період переслідування християн Климента заслали на каторжні роботи, а потім засудили до смертної кари.

Які на цей день обряди і традиції?

На Русі дату 8 грудня прозвали Клим Холодний, оскільки до цього дня вже наставла справжня зима. В народі навіть придумали приказку:

«Холодний Клим і у мужика сльози наганяє».

Земля вкривалася білим пухнастим снігом, від чого в оселях ставало набагато світліше, і у людей з’являлася можливість цілими днями займатися рукоділлям. Адже у вікна при денному світлі набагато краще, ніж при скіпці, прясти, шити, в’язати і майструвати.

Матері традиційно починали ранок 8 грудня з молитви Клименту за своїх чад, святого просили, щоб він дав дітям сили пережити зимові холоди. Кожен день вашого життя буде хорошим, якщо його правильно починати і завершувати.

  Головний хіт осені: Світлана Лобода випустила трек "В зоні ризику"

У наших предків існувала традиція — в Климентіїв день будь-яку справу потрібно було починати натщесерце. 8 грудня намагалися не снідати і працювати на голодний шлунок, щоб не знизилася після прийому їжі працездатність.

А найкращим завершенням цього дня був вечір у колі сім’ї. Обов’язково на Климента господині накривали до вечері великі щедрі столи, за якими збиралися всі домашні. Після трапези спілкувалися між собою, голосно розмовляли, співали пісні і веселилися.

Так люди відганяли від своїх будинків злого лісового духа тріскуна. За народними повір’ями, він влітку спить, а з настанням холодів прокидається і виходить на свій чорний промисел — по землі бігає і стукає, дме в кулак і насилає холодні сильні вітри.

Якщо людина починала нити і скаржитись на холоднечу, тріскун посилав їй покарання у вигляді хвороб. А щоб всю зиму залишатися міцним і здоровим, треба зберігати веселий настрій і бадьорість духу.

Як день починати? Народні прикмети

Щоб день вдався, дотримуйтеся простих прикмет, які перевірені людьми протягом століть:

1. Рано вранці грошей нікому і ніколи не позичайте, інакше, повертати їх доведеться силою.

2. Щоб краса з обличчя ніколи не сходила, по великих православних святах потрібно вмиватися вранці талою водою.

3. Будьте акуратні за сніданком з посудом — якщо чашку розіб’єте, то день буде важкий.

4. Щоб не накликати біду, наші предки ніколи на сніданок не вживали рибу.

5. Ніколи не співайте пісень до сніданку, інакше після вечері доведеться сльози лити.

6. Виходячи з дому, взувайте спочатку праву ногу, тоді усі дороги і шляхи протягом дня будуть у вас без перешкод.

7. Щоб весь день пройшов вдало, коли будете вставати вранці після сну з ліжка, відразу стаєте на обидві ноги, а потім робіть перший крок лівою.

  У Львові відкрилися обидва кінотеатри мережі «Multiplex»

Як день завершувати? Народні прикмети

Зверніть увагу на заборони, які існували у слов’ян на вечірній час:

• Після заходу сонця не виносьте сміття, бо в цей час активізуються чорні сили і можуть використовувати для своїх гидких справ (псування, пристріту) будь-яку викинуту вами річ.

• Щоб не розгубити свою удачу, нікому не віддавайте у вечірній час з дому ніяких речей, особливо хліб, сіль і сірники.

• Перед сном підлогу в будинку не підмітайте, інакше можна вимести весь достаток.

• Будь-які фінансові операції пізно ввечері приведуть сім’ю до збитків. Так що на ніч грошей нікому не займайте, самі не позичайте і не перераховуйте їх.

Погодні прикмети на 8 грудня

  • Якщо в Климентіїв день багато снігу на землі лежить, значить, у майбутньому літі можна чекати багатого врожаю.

  • Скоро потеплішає, якщо півні 8 грудня рано заспівають.

  • Якщо в цей день сипле сніг, значить, майбутнє літо буде дощове.