8 серпня — Єрмолаїв день: історія, традиції та звичаї свята. Сьогодні дівчатам і жінкам не можна брати в руки голки для рукоділля — сімейне щастя можна втратити.

Історія православ’я як головного напрямку в християнстві налічує безліч релігійних фігур, глибоко шанованих серед віруючих. Всі вони в різний час доводили свою любов і щиру віру у Всевишнього, відрікаючись від благ і спокус, не боячись розлучитися із земним існуванням в ім’я вічного життя в царстві небесному. Одним з таких святих був Нікомедійський пресвітер. Служитель церкви знав, що його чекає розправа з боку ідолопоклонників, але продовжувати вести проповіді серед жителів, намагаючись показати їм єдиний вірний шлях до порятунку душі. Пам’ять священномучеників Єрмолая і побратимів його по службі Єрміппа і Єрмократа вшановується 8 серпня. На Русі найменування свята було скорочене для обивателів, в зв’язку з чим дата більш відома як Єрмолаєв день, інформує Ukr.Media.

Хронологія житія страстотерпця

Про Єрмолая Нікомедійського відомо небагато. Вся інформація, що вціліла і дійшла до наших днів, витягнута з Писань святого Пантелеймона, лікаря великомученика. Згідно життєпису Єрмолай жив в період великих гонінь при імператорі Діоклетіані. Сам чоловік гордо носив сан пресвітера в Нікомедії, тобто старійшини церкви, а Єрмократ і Єрміпп — нижчі посади кліриків.

Все свідоме життя служителі церкви присвятили викриттю язичників і проповідям християнства як єдино вірного шляху зближення з Господом. Під час іконоборства в 305 році святі сховалися в одному з приватних будинків, де продовжували поширювати Слово Боже і прославляти Отця Небесного. Їх промови слухав Пантелеймон, якого в подальшому зловили і доставили на царський суд. Не бажаючи вдаватися до брехні і ховатися бранець відкрито оголосив себе християнином і без умовлянь і залякувань відкрив ім’я наставника свого, розповівши про місцезнаходження, де він ховається від влади. Напередодні до пресвітера уві сні з’явився Божий ангел і сповістив про швидку кончину. На наступний день всі троє священнослужителів були спіймані і доставлені до двору Діоклетіана. Ні вмовляння ні залякування не змогли переконати чоловіків присягнути до язичництва. Правитель наказує стратити єретиків через обезголовлювання для науки натовпу, що зібрався.

  Наталя Могилевська показала себе з яскравим макіяжем і кокетливою зачіскою

Відкриті релігійні джерела повідомляють, що мистецтву лікування Пантелеймона навчив саме праведний Єрмолай. Швидше за все в зв’язку з цим останнього зображують на образах з інструментами для лікування в руках і поминають в числі безсрібників — православних святих, які прославилися за життя безкорисливістю, щедрістю і відмовою від мирських багатств заради служіння Богу (найчастіше саме лікарів і цілителів). На іконах він виглядає як старець з сивим волоссям, бородою, в лляному хітоні і довгому плащі або стандартних шатах священика.

Традиції та звичаї свята

На Єрмолаїв день працівники завершували сезонні жнива — збирали жито і пшеницю з полів. Крім цього господині займалися збором яблук. З них зазвичай заготовляли запаси на зиму — варення, повидло, сушені збори для компотів. Частина врожаю йшла на випічку з начинкою, якою пригощали сильну половину сімейства, втомлену за робочий день.

Відуни і знахарі відправлялися на пошуки цілющих трав. Не залишали вони без уваги і колоски жита — настій на пророслих зернах часто давали дітям, які багато і сильно хворіли або повільно росли. Подібним відваром лікували дорослих в період реабілітації після тривалої хвороби.