8 травня — Марк Ключник: історія, традиції та звичаї свята. У цей день жінкам не можна лаятися, сваритися, поводитися неналежно і підвищувати голос на будь-кого.

8 травня наші предки відзначали дату вшанування пам’яті великого Олександрійського священнослужителя, який віддав життя заради щирої віри і покірного служіння Господу. У світі це свято більш відоме як день Марка Ключника. Свою назву торжество отримало від народних вірувань — вважалося, що тільки йому підвладні ключі від усіх дощів, і відчинивши небеса святий може пролити воду на посіви врожаю. Інша, більш дивна назва дати — пташине голодування — обґрунтовується періодом повернення птахів із зимівлі назад в рідні краї, які за переліт встигли вимотатися і зголодніти, інформує Ukr.Media.

Історія житія апостола

Марк Олександрійський народився в 1 столітті в Єрусалимі (за іншою інформацією — в Кірені на території сучасної Лівії). Він був двоюрідним братом Варнави, засновника Кіпрської православної церкви, що мала велике значення, що обґрунтовує високий ступінь релігійності хлопчика з раннього дитинства. Марк був послідовником верховного апостола Петра — одного з дванадцяти найближчих учнів Ісуса.

Згідно з відомостями, які дійшли до нас, ним була сформована перша в Єгипті церква. Чоловік став Олександрійським єпископом (яких до цього не було в Олександрії), і там же заснував християнське училище.

Вирішивши зректися мирських благ священнослужитель відправляється проповідувати Євангеліє на лівійські та африканські території. Після тривалої подорожі чоловік попрямував відвідати вчителя, який знаходився в ув’язненні в Римі; вважається, що саме там він написав євангелічну частину Біблії для язичників, які увірували в Господа, що по суті було коротким записом проповідницьких промов Петра.

Повернувшись до Олександрії апостол і євангеліст Марк продовжив спроби переконання ідолопоклонників за допомогою проповідей, всіляко підтримував християн і зміцнював їх віру в Господа. Такі промови налаштовували язичників проти патріарха, і він, передбачаючи кінець житія, вирішує залишити після себе послідовника, здатного продовжити добру справу — єпископа Ананія і декількох пресвітерів при ньому. Після одного з служінь єретики накинулися на Марка, зв’язали і поволокли по вулиці в темницю, де праведник провів ніч. На ранок натовп знову прийшов до святого, щоб відвести його на суд. По дорозі Господь змилувався і дарував мученику легку смерть, не давши нелюдам жорстоко розправитися з єпископом.

  17 травня — день Пелагії Заступниці: історія, традиції та прикмети свята

Як дата справлялася на Русі

На Марка Ключника прийнято молитися праведнику і просити не стільки дощу, скільки відсутності посухи, що згубно впливає на урожай. Вважалося, що для запобігання бездощів’я в цей день категорично заборонено будувати паркани, забивати кілки або скопувати землю.

По дворах і територіях полів господині розсипали насіння конопель, щоб нагодувати птахів і тим самим задобрити святого. З пернатими пов’язані і інші обряди — наприклад, по їх поведінці і співу передбачали врожайність прийдешнього року.